مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/09/12 تعداد بازدید: 694
print
 درگذشت دهقان فداکار

 

 
درگذشت دهقان فداکار
 
دهقان فداکار 55 سال پیش وقتی متوجه شد که مسیر قطار به علت ریزش کوه مسدود شده است با آتش زدن کت خود به سمت قطار دوید و با آگاه کردن رانندگان آن از حادثه ای بزرگ پیشگیری کرد.
 
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز شامگاه شنبه با صدور اعلامیه تسلیت، از مرگ 'ازبرعلی حاجوی' معروف به 'دهقان فداکار' در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز خبر داد.
 
دهقان فداکار به خاطر مشکلات مغزی و ریوی ابتدا به مدت چند روز در بیمارستان خاتم الانبیاء شهرستان میانه، زادگاه وی، بستری بود و سپس برای رسیدگی بیشتر به بیمارستان امام رضا(ع) تبریز منتقل شده بود.
 
مردم ایران با داستان ریز علی معروف به 'دهقان فداکار' در کتاب های درسی دوره دبستان به واسطه متوقف کردن قطار و نجات جان مسافران سال‌هاست که آشنا هستند.
 
'ازبرعلی حاجوی' از شهروندان میانه است که به دلیل ایثار و از خودگذشتگی در متوقف کردن قطار پر از مسافر در مسیر ریزش کوه معروف شد.
 
در آن زمان، روزنامه نگاران و تاریخ نگاران به اشتباه نام و نام خانوادگی وی را 'ریزعلی خواجوی' ثبت کردند.
 
وی 55 سال پیش در سن 32 سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد و در آن هنگام برای نجات قطار و مسافرانش ،کت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد.
 
به گفته او پس از توقف قطار، مردم ناراضی از قطار پیاده شده و او را کتک زدند تا اینکه او آنها را متوجه خطری که در انتظارشان بود، کرد؛ پس از آنکه مسافران با چشم خود ریزش کوه را دیدند از او تشکر و عذرخواهی کردند.
 
دهقان فداکار، فرزند علی اصغر در سال 1309 شمسی در یکی از روستاهای شهرستان میانه در 160 کیلومتری جنوب تبریز به دنیا آمد.
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک