مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/08/22 تعداد بازدید: 161
print
 امام جمعه موقت گرگان : علم باید در خدمت صلح و توسعه باشد.

 

 
امام جمعه موقت گرگان : علم باید در خدمت صلح و توسعه باشد.
 
 خطبه های نماز عبادی و سیاسی جمعه گرگان مورخ 19/08/1396، به امامت حجت الاسلام و المسلمین لیوانی امام جمعه موقت گرگان و جمع زیادی از نمازگزاران، در مصلی وحدت این شهر برگزار شد.
 
علم در دست صالحین به صلح و توسعه و در دست نااهلان به جنگ و نابودی می‌انجامد.
 
 حجت الاسلام والمسلمین لیوانی، اسلام را توصیه‌کننده به علم دانست و گفت: در آموزه‌های اسلامی، توصیه‌های بسیاری برای آموختن همه علومی که برای بشر مفید است، شده است.
 
وی تعلیم و تعلم و تلاش در راه آن را مقدس دانست و گفت: اگر علم و عالم، سمت و سو و هدفی الهی و خدمت به بشریت و صلح و دوستی نداشته باشد، در راه شیطانی قرار می‌گیرد.
 
حجت الاسلام والمسلمین لیوانی افزود: جنایتکاران با استفاده از دنیاطلبی عالمان بی‌تقوا، با ساختن بمب‌های اتمی و میکروبی، بشر و جهان را تهدید می‌کنند.
 
وی با گرامی‌داشت روز جهانی حمایت از بیماران کلیوی و دیابتی گفت: دولت و مراکز درمانی وظایفی در خدمت‌رسانی به بیماران دارند که قطعاً کافی نیست و لازم است که مردم نیز در حد توان خود به یاری این بیماران بشتابند.
 
امام جمعه موقت گرگان، رعایت اصول بهداشتی را در ابتلا به بیماری‌ها و تخفیف اثرات آن موثر دانست و گفت: در کنار بیماری‌های جسمانی، بیماری فرهنگی و اجتماعی هم داریم که در عدم رعایت اصول دیده می‌شود.
 
وی با اشاره به حادثه ناگوار واژگونی اتوبوس تهران-گرگان در هفته گذشته که منجر به جان باختن و جراحت تعدادی از گلستانی‌ها و از فقدان دو چهره ملی ورزش استان گردید، گفت: حوادث ناگوار در پی عدم رعایت قوانین به‌وجود می‌‌آید و این حادثه در پی بی‌احتیاطی راننده و کوتاهی آنانی که اجازه داده‌اند این بی‌احتیاطی انجام شود پدید آمده است.
 
حجت الاسلام والمسلمین لیوانی، آمار حوادث رانندگی در استان و کشور را بسیار فاجعه‌بار خواند و خواستار برخورد جدی و شدید با رانندگان متخلف شد.
 
وی با گرامی‌داشت سالروز ارتحال علامه محمد حسین طباطبایی، ساده‌زیستی وی را مثال‌زدنی خواند و تفسیر المیزان وی را در شمار ارزنده‌ترین تفاسیر قرآن کریم عنوان کرد.
 
خطیب جمعه این هفته گرگان در آستانه روز ملی وقف، گرگان را از شهرهای با سابقه در امر وقف دانست و از مسئولان خواست با واقفین و متولیان برخورد شایسته داشته باشند و برای انان ارزش قائل شوند و با سلوک خوب بتوانند عامل جذب وقف و موجب تشویق مردم به این سنت حسنه باشند.
 
حجت الاسلام والمسلمین لیوانی، در خطبه دوم نماز عبادی، سیاسی جمعه این هفته گرگان، به دنیا و فریب‌های آن پرداخت و با بهره‌گیری از آیات و احادیث و مرور حوادث تاریخی، صفات دنیا و فریفتگان آن را بیان کرد و گفت: دنیا دار قرار نیست و همه از آن خواهیم گذشت و خود دنیا هم از میان رفتنی است و بنا به آیات و روایات معصومین و کشفیات دانشمندان، لحظه به لحظه از عمر این دنیا کم می‌شود.
وی با اشاره به این که اغلب جنایتکاران با خواری و سختی از این دنیا رفتند گفت:  غرور، نشانه فریب خوردن از دنیاست و مال و مقام دنیوی، موجب فریب انسان می‌شود و او را در کام خود فرومی‌برد.
 
حجت الاسلام والمسلمین لیوانی، با اشاره به واقعه کربلا و عاقبت فریب‌خوردگان دنیا در برابر حضرت سید الشهدا گفت: همه کسانی که به طمع مال و مقام در شهادت اباعبدالله (ع) و یارانش نقش داشتند، مکافات این جنایت بزرگ و جرم نابخشودنی را دیدند.
 
وی واژه دنیا را برگرفته از دنا و به معنای دون و پست و پایین عنوان کرد و گفت: این به این معنا نیست که دنیا به‌طور کامل پست است، بلکه برای آن که دنیا را برای خود دنیا و نعمت‌های فریبنده ا‌ش دوست دارد، و بنده دنیا شده است، خطرناک است. برای مومن واقعی به فرموده امام علی (ع)، محل عبادت و رشد و محل ذخیره زاد و توشه آخرت است.
 
حجت الاسلام والمسلمین لیوانی با استناد به کلام امام حسین (ع)، «الناسُ عبید الدنیا» افزود: اغلب مردم، طوق بندگی دنیا را بر گردن انداخته‌اند و ممکن است سخن از دینداری بر زبان بیاورند اما، تا وقتی دنیایشان تأمین باشد، دیندارند و آنگاه، که دین با منافع دنیوی آنان تقابل پیدا می‌کند، دست از حقیقت می‌کشند و معلوم می‌گردد، تنها به زبان دیندار بوده‌اند.
 
وی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد. 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک