مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/05/14 تعداد بازدید: 377
print
 امام جمعه موقت گرگان: صداقت و درستی مایع نجات است

امام جمعه موقت گرگان اظهار کرد: راستی و صداقت وسیله اصلاح همه امور است اما دروغ همه چیز را بر باد می دهد اگر در خانواده صداقت باشد همه امور به خوبی انجام می شود.


خطبه های نماز عبادی و سیاسی جمعه گرگان مورخ 13/05/1396، به امامت حجت الاسلام و المسلمین قربانعلی برقرار

امام جمعه موقت گرگان و جمع زیادی از نمازگزاران، در مصلی وحدت این شهر برگزار شد.

 

خطبه اول :

حجت الاسلام و المسلمین قربانعلی برقرار، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، اظهار کرد: ای کسانی که به خداوند ایمان آوردید تقوا پیشه کنید و سخن راست بگوید که اعمال شما اصلاح می شود و مورد مغفرت خداوند قرار می گیرد و هرکس از خدا و رسولش پیروی کند مورد پیروزی قرار می گیرد.

در سوره مائده آیه 119 مفسرین این چنین معنا کردند تنها چیزی که در روز رستاخیز به کار می آید صداقت است، ر در زمینه صداقت و درستی از پیامبر اکرم (ص) روایاتی وارد شده که صداقت و راستی مایع برکت است، مبارک است برای انسان اگر صداقت در گفتار و رفتار داشته باشد اما کذب و دروغ باعث تباهی انسان می شود.

نباید مومن در زندگی برای رسیدن به مطاع دنیا به دروغ روی آورد. امیر المومنین می فرماید جان کلام و روح کلام صداقت و راستی است همه اثر ها منشأ آن روح است وقتی روح گرفته شودکالبد بعد از چند مدت متلاشی می شود کلامی که در آن صداقت نباشد باعث تعفن می شود و دیگران را اذیت می کند، کم و بیش در زندگی ها گرفتار دروغ هستیم خصوصا در جایی که منافع دنیوی در آن باشد دروغ هم گفته می شود،

امام علی(ع) می فرماید صداقت و درستی مایه نجات است اگر در جایی باشید خوف در آنجا باشد بازهم صداقت را رها نکنید. نجات شما به صداقت و راستی است اما دروغ نابود می کند،  راستی و صداقت وسیله اصلاح همه امور است اما دروغ همه چیز را بر باد می دهد اگر در خانواده صداقت باشد همه امور به خوبی انجام می شود امام باقر(ع) می فرماید ای مردم آگاه باشید و صداقت پیشه کنید راست بگویید چراکه خداوند متعال پشت شما خواهد بود. خدا با آن هایی است که صداقت پیشه کنند.

در آیه ای 177  سوره بقره خداوند ویژگی صادقین را معرفی می کند. علامه طباطبایی در بحث روایی می فرماید روایاتی از پیامبر نقل می کند و می فرماید هرکس به این آیه عمل کند ایمان خود را به کمال رسانده است و در ادامه می فرماید اگر ایمان کامل شد یقیناً اخلاق و اعمال انسان کامل خواهد شد زیرا انسان جز اعتقاد، ایمان و عمل چیزی ندارد اگر انسان بخواهد صداقت پیشه کند بایداعتقاد، ایمان و عمل را باهم  هماهنگ کند و مطابق باشد در غیر این صورت ناچار می شود دروغ گوید. انسانی که بر خلاف اخلاق و عملش  رفتار کند دروغ می گوید،

خداوند می فرماید خیر و نیکی به این نیست که روحتان به طرف مغرب و مشرق باشد ویا طرف دار حزب و گروهی باشد بلکه ملاک این است که انسان در مرحله اول ایمان به خدا آورد و ایمان به معاد داشته باشد و اگر این باشد جرات برای خلاف نیست. صادقین کسانی هستند که خداوند را باور داشته باشند. لازمه ایمان دل کندن و آزاد شدن از محبت به دنیا است کسی که به خدا و قیامت ایمان دارد نمی تواند دلش مملو از مهر دنیا باشد چرا که  دل داشتن به دنیا منشا همه اشتباهات است.

خطبه دوم

امام جمعه موقت گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: خداوند می فرماید در حد توان خود تقوا پیشه کنید و به سخنان حق گوش فرا دهید و به آن عمل کنید. از مال خودتان در راه خدا انفاق کنید که خیر شما در راه انفاق است.

وی افزود: هرکسی بتواند خود را از بخل و تنگ نظری نگه دارد رستگار خواهد بود. امروز روز با سعادتی است که مصادف با میلاد امام هشتم علی ابن موسی الرضا المرتضی(ع) است که به پیشگاه امام زمان و همه دوستداران اهل بیت تبریک می گویم.

حجت الاسلام والمسلمین برقرار با اشاره به مناسبت های هفته در پیش رو گفت: یکی از مناسبت ها روز شنبه بمباران اتمی شهر هیرو شیما توسط آمریکا است که در این اتفاق بیش از160 هزار نفر کشته و مجروح شدند.

امام جمعه موقت گرگان گفت: در چند روز گذشته وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایران باید از سوریه خارج شود، همه کشتارها و نا امنی ها زیر سر آمریکا است اما این ها خود را به عنوان طرف دار حقوق بشر می شناسند آنچنان به خود مغرور شدند که تصمیم گیری می کنند آیا آمریکای که با بمران شیمایی 160 هزار انسان را به خاک و خون می کشد بعد طرف دار انسان می شود.

وی افزود: با توجه به آیات قران شیوه مستکبرین در طول تاریخ به این گونه بود که خود را به عنوان طرف دار دین معرفی می کردند.

وی با اشاره به صدر اسلام گفت: در آن زمان فرعون هم می خواست موسی را بکشد چون ترس داشت موسی دین را خراب کند و فسادایجاد کند، حضرت موسی مردان خطرناک را به مردم معرفی کرده است و فرمود کسانی که این دو خصلت را دارند موجود خطرناکی هستند یکی متکبران و دیگری نداشتن اعتقاد به قیامت است که باعث تباهی بشریت می شود که مصداق این موضوع رئیس جمهور آمریکا است و فقط خود را قبول دارد و به قیامت هم ایمانی ندارد.

مناسبت های زیادی در این هفته داریم؛ آمریکا طرف دار دین وهابیت است که ثمره آن داعش است آن ها به دنبال ذلت دین و استعمار مردم هستند.  امام رضا می فرماید اعتماد به خدا، راضی بودن به رضای خدا و واگذار کردن امر به خدا از رکن های اساسی و اصلی است.

وی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد.
 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک