مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1395/12/18 تعداد بازدید: 1595
print
آیا میر داماد استر آبادی را می شناسید؟

آیا میر داماد استر آبادی را می شناسید؟

میر برهان الدین محمد باقر استرابادی، مشهور به «میرداماد»، معلم ثالث و متخلص به اشراق، فیلسوف، متکلم و فقیه برجسته دوره صفویه و از ارکان مکتب فلسفی اصفهان است.

 

 

 

 

                                   

میرداماد فرزند میر شمس الدین محمد استرابادی مشهور به  داماد و از سادات حسینی گرگان است. محمد استرابادی با دختر علی بن عبد  العالی معروف به محقق کرکی ازدواج نمود و به همین خاطر او را داماد  نامیدند.

میرداماد این لقب را از پدر خود به ارث برده است. درباره سال تولد  او، اطلاعات کافی در دست نیست؛ ولی کتاب «نخبه المقال فی اسماء الرجال»  تولد او را سال 969 ذکر کرده است.

میر داماد در کودکی به توس هجرت کرد و علوم دینی  را نزد سید علی فرزند ابی الحسن موسوی عاملی و دیگر اساتید آن دیار آموخت  .

او همچنین علوم فلسفه و ریاضیات را در دوران حضورش در توس آموخت. میر  محمد باقر سپس راه قزوین پیش گرفت. در سال 988 دوباره به خراسان آمد و تا  سال 993 در آنجا ماندگار شد و سپس به کاشان مهاجرت کرد.

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک