مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/05/25 تعداد بازدید: 601
print
نگاهی به مهمترین اولویت ها و نیازهای شهری در شورای دوره پنجم

فائزه عبداللهی عضو شورای اسلامی شهر گرگان رسالت منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر در واکاوی ابعاد انتخابات


           انتخابات نماد حرکت اسلامی در کشور ماست. انتخابات هدیه اسلام به ملت ماست. مقام معظم رهبری
انتخابات 29 اردیبهشت ماه، برگ زرین دیگری مبنی بر حضور گسترده مردم شریف کشورمان پای صندوق های رای، چه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و چه در انتخابات ریاست جمهوری و خلق حماسه ای بزرگ در افزایش مشارکت و نمایان شدن پیش از پیش مردم سالاری دینی شد.
در همین راستا از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات و شهروندان عزیز و در راس آنها رهبر فرزانه انقلاب اسلامی که تمام تدابیر و توان کشور را در راستای مشارکت حداکثری و صیانت از آراء ملت فهیم ایران مبذول داشتند، سپاسگذاری می کنم. قطعا این انتخابات حاوی درس های فراوانی بود که رسالت منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر گرگان را در واکاوی ابعاد مختلف این حماسه می طلبد.
شورا مهمترین پارلمان شهری است که به درستی مظهر مردم سالاری و مشارکت آگاهانه مردم در اداره امور شهر می باشد. بسیار مغتنم است. از این رو در این راستا نکاتی چند را یادآوری می نمایم.
تشکیل کارگروه مشترک برای تحقق ایده آرمانی مدیریت واحد شهری
1.  بر کسی پوشیده نیست که شهر گرگان به عنوان مرکز استان گلستان از معضلات بی شماری رنج می برد، برای تدبیر درست و ارتقاء بهره وری فعالیت ها و جلوگیری از تداخل ها باید همه دست اندرکارانی که در خصوص شهر گرگان مسئولیت مستقیم دارند، ریر یک سقف جمع شوند و توان خود را به کار بگیرند.
در این خصوص تشکیل کارگروه مشترکی با عضویت اعضای شورا، مجمع نمایندگان استان، شهردار و معاونین، قوه قضائیه و استانداری را پیشنهاد دارم که دبیرخانه آن در شورا باشد و جلسات به شکل ساختارمند تداوم یابد تا با تلاش مجموعه به ایده آرمانی مدیریت واحد شهری برسیم و همراه آن برای گرایشات آرمان خواهانه و جذب سرمایه گذاران برنامه ریزی نمائیم.
راه اندازی مرکز پژوهش های شورا با بهره گیری از تجربیات کلان شهرها
2.  نکته مهم دیگری که می تواند شورا را در انجام رسالت خویش یاری رساند، تاسیس و راه اندازی مرکز پژوهش های شورا است. تشکیل چنین مرکزی می تواند اقدامات پژوهش محوری و دانش بنیان را در  شوراها ایجاد و از اتخاذ تصمیمات آنی و غیرکارشناسی جلوگیری کند. باید در راه اندازی این مرکز از تجربه مرکز مطالعات و برنامه ریزی کلان شهرها و مراکز پژوهش مجلس بهره گرفت و ساختار جدیدی ایجاد کرد.
بازگشایی معابر پیشنهادی طرح جامع شهر برای توسعه شبکه معابر
3.  در راستای شبکه معابر شهر گرگان  که حدود 18 درصد مساحت کل  شهر بوده و متوسط این عدد در کشور حدود 25 درصد می باشد، بازگشایی معابر پیشنهادی در طرح جامع مصوب از ضروریات می باشد.
الف) بازگشایی 30 متری تالار به سمت شرق و اتصال آن به خیابان رازی و پارتیان و در درازمدت امتداد آن به سمت کوی طبیعت از اراضی بالادست قلعه حسن که به عنوان یک رینگ عمل نماید، ضروری می باشد.
ب) بازگشایی 30 متری نیایش از مقابل هتل سرافراز و اتصال آن به جاده آق قلا.
پیگیری تملک اداره کل دخانیات و باغ روس ها برای افزایش سرانه فضای سبز
4.  به استناد مطالعات طرح جامع، تحقق پذیری طرح تفضیلی سابق حدود 40 درصد بوده که این عدد در موضوعاتی مانند فضای سبز و پارک ها بسیار کمتر می باشد، به صورتی که اگر پارک های جنگلی طبیعی موجود و بلوارهای معابر را از سرانه فضای سبز کم کنیم، متوسط کاربری فضای سبز موجود در شهر کمتر از یک متر مربع می باشد و این در حالی است که متوسط کشوری بین 7 تا 12 متر مربع است، لذا تملک اراضی همانند اداره کل دخانیات و باغ روس ها و تبدیل آن به پارک از ضروریات می باشد و همچنین توسعه پارک های محلی نیاز به توجه خاص دارد. ضمناً مشابه فضای سبز در خصوص پارکینگ طبقاتی در سطح شهر نیز وضعیت مطلوب وجود ندارد.
تهیه طرح های جداره سیما و کف سازی برای 40 هکتار بافت مرکزی تاریخی
5.  بافت تاریخی شهر گرگان به مساحت حدود 140 هکتار حال و روز خوبی ندارد و حتی قرار بود 40 هکتار هسته مرکزی بافت احیا و مرمت و بازسازی شود و با تهیه طرح های سیما و منظر شهری که متاسفانه هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است، جز چند مورد تک بنا که توسط راه و شهرسازی مرمت شده است، لذا می طلبد در فاز اول نسبت به 40 هکتار بافت مرکزی تاریخی طرح های جداره سیما و کف سازی تهیه و با همکاری تمامی دستگاه های مرتبط اجرایی گردد. در خصوص خرید خانه تاریخی که در بودجه پیش بینی شده نیز اقدام شود چرا که برنامه ریزی برای بهره گیری از این بناها کمک به زنده نگه داشتن این خانه ها می باشد.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک