مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1398/03/16 تعداد بازدید: 57
print
فضیلت و احکام روزه ی شش روز از ماه شوال

حضرت محمد(ص) مسلمانان را به روزه گرفتن شش روز از ماه شوال، تشویق نموده است. در ادامه به فضائل و همچنین شرایط روزه شش روز ماه شوال پرداخته ایم.

 روایت است که رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرموده است:

«من صام رمضان ثم أتبعه ستا من شوال کان کصیام الدهر»

هرکه ماه رمضان را روزه بگیرد، سپس در پی آن شش روز از ماه شوال را روزه بگیرد؛ اجرش همچون روزه گرفتن در تمام دهر (زمانه) می‌باشد.

 

مراد از دهر (زمانه) دراین حدیث سال میباشد به این معنی که تمام سال را روزه گرفته باشد. پس اگر کسى بطور دوامدار هر سال همین شش روز را روزه بگیرد به این معناست که تمام زمانه و یا عمرش را روزه گرفته است.

 

و همچنین روایت کرده‌اند که رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمود:

«جعل الله الحسنة بعشر أمالها فشهر بعشرة أشهر وصیام ستة أیام بعد الفطر تمام السنة»

خدای متعال یک حسنه را به ده برابر گردانیده است، بناءً یک ماه (ماه رمضان) برابر به ده ماه بوده، وشش روز بعد از فطر را روزه گرفتن یک سال را پُره می‌سازد.

 

و در لفظی چنین آمده است:

«صیام شهر رمضان بعشرة أشهر، وصیام ستة أیام بشهرین فذلک صیام السنة»

روزه داشتن ماه رمضان برابر به ده ماه بوده، وروزه داشتن شش روز برابر به دو ماه می‌باشد، اینست روزه گرفتن همۀ سال.

صحیح الترغیب والترهیب 

 

فضیلت روزه گرفتن شش روز ازشوال:

1- چنانچه گذشت او روزۀ یک ساله را تمام می‌سازد.

2- نشانۀ محبت و رغبت در طاعت است، چون انسان مسلمان بعد از آنکه یک ماه رمضان را روزه گرفت؛ آنچه بر او فرض بود ادا شد و از عهدۀ او بیرون شد، باز هم او بالای آن شش روز دیگر را به اختیار و رغبت خود بخاطر رضای الله و بدست آوردن اجر و ثواب؛ روزه می گیرد.

3- روزه گرفتن شش روز از شوال مانند سنن رواتب نمازها است، که کمبودی فرض را پُره می‌سازد، و همه می‌دانیم که در روزۀ ما در ماه رمضان حتمًا چیزی از کوتاهی و خلل وارد شده است که نیاز به تکمیل کردن دارد.

4- نشانۀ قبولیت و پذیرفتن روزۀ ماه رمضان است، چون یکی از نشانه‌های قبول آن است که در پی طاعت، طاعت دیگری انجام دهد.

5- یک نوع شکر و سپاسگزاری است آن ذات بلند و والا را که بندۀ خود را کمک ویاری بخشید تا اینکه یک ماه رمضان را کاملاً روزه گرفت، واگر لطف و مهربانی اوتعالی نمی‌بود، هرگز این بندۀ ضعیف و بیچاره نمی‌توانست که یک روز را روزه بگیرد، چه رسد که یک ماه را روزه بگیرد.

 

سوال‌های رایج درباره‌ی روزه شش روز در ماه شوال

- این شش روز از چه وقت آغاز گردیده و چه وقت به پایان می‌رسد؟

این شش روز از روز دوم شوال آغاز گردیده و تا آخرین روز شوال دوام دارد. چون روز اول شوال عید فطر است که آن روز را روزه گرفتن جایز نیست، و در حدیث ثوبان آمده است که «وصیام ستة أیام بعد الفطر».

 

- آیا باید روزه شش شوال به صورت پی در پی گرفته شود یا به صورت پراکنده امکان پذیر است؟

روزه شش روز از ماه شوال سنت ثابتی از پیامبر صلی الله علیه وسلم است و هر شخصی می تواند آن را به صورت پراکنده یا متوالی بگیرد زیرا رسول خدا (ص) روزه این روزها را ذکر کرد اما پراکنده یا متوالی بودن آن را ذکر نکرد. مقصود آنست که از ماه شوال شش روز را روزه گرفته شود، برابر است که از اول ماه باشد یا از میان و یا از آخر آن، چه پیاپی باشد و چه جدا جدا، به اینگونه که یک روز روزه بگیرد و یک روز بخورد، یا اینکه دو و یا سه روز روزه بگیرد باز چند روز بخورد باز باقی ایام آن شش روز را روزه بگیرد. مهم آنست که شش روز را پُره کند.

 

- آیا جایز است قبل از اینکه قضای رمضان گرفته شود فرد ابتدا شش روز از شوال را روزه بگیرد؟

اگر فرد اجر وارد شده در حدیث پیامبر را می‌خواهد باید ابتدا روزهایی را که از رمضان روزه نگرفته قضا کند سپس شش روز از شوال را روزه بگیرد تا حدیث پیامبر صلی الله علیه و سلم بر او منطبق شود و پاداش نصیبش شود.

شیخ محمد صالح المنجد

 

- آیا جایز است که روزه شش روز از شوال به همان نیت قضای رمضان گرفته شود؟

جایز نیست- زیرا روزه شوال مرتبط با رمضان است و شش روز روزه شوال گرفته نمی‌شود مگر بعد از قضای روزه‌های رمضان و اگر روزه شش شوال قبل از قضای رمضان گرفته شود اجر وارد شده در حدیث پیامبر نصیب شخص نمی‌شود.

منبع: بیتوته

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک