مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1399/11/24 تعداد بازدید: 24
print
حلول ماه مبارک رجب گرامی باد

 ویژه نامه ماه رجب - فرصتهای ناب

   
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره پاداش روزه داران ماه رجب فرموده است :
 
 « مَنْ صَامَ مِنْ رَجَب أربَعَةَ عَشَرَ یَوماً أعطَاهُ اللهَ عَزَّوَجَلَّ مِنَ الثَّوَابِ مَا لاَ عَینٌ رَأت وَلاَ أُذُنٌ سَمِعَتْ وَلاَ خَطَرَ عَلى قَلبِ بَشَر مِن قُصُورِ الجِنَانِ الَّتى بُنِیَت بِالدُّرّ وَالیَاقُوت ».
 
 هر که از ماه رجب چهارده روز را روزه بگیرد خداى عزیز و جلیل از بهشت هایى که با درّ و یاقوت ساخته شده پاداشى به او عنایت مى کند که نه چشمى دیده و نه گوشى شنیده و نه بر دل بشرى خطور کرده است .
 
 
اگر بنا شود کسانى را که رنج تکلیف کشیده و به زحمت افتاده اند و خدا را عبادت نموده و به طاعت او تن داده اند هم ردیف افراد راحت طلب و معصیت کار قرار دهند و هر دو گروه را به بهشت ببرند هم با عدالت حق ناسازگار است و هم با حکمت او و براى اعتراض آن بندگانى که با سختى و مشقت اوامر خدا را اطاعت کردند و در برابر لذّت گناه دندان بر جگر نهادند و خویشتن دارى کردند ، زمینه اى فراهم مى شود .
 
 
بى تردید برخورد حق با بندگانش بر پایه عدل و حق است و با زجر کشیدگان و روزه داران ، بسان افراد بوالهوس و خوش گذران رفتار نمى کند .
 
 
پاداش روزه مستحبى
 
در ماه مبارک رمضان واجب است همه مکلفان و عباد حق روزه بگیرند ، ولى این برنامه‌ی سازنده منحصر به ماه رمضان نیست ، بلکه در غیر ماه رمضان هم روزه اش سازنده‌ی روح و مؤدّب کننده‌ی انسان به آداب الهى است و از ثواب و پاداش فراوان نصیب دارد .
 
 
روزه هاى ماه رجب و شعبان و اول و سط و آخر هر ماه که مؤمنان به آن دعوت شده اند هم چون روزه‌ی ماه رمضان داراى آثار پرارزش دنیایى و آخرتى است .
 
 
رسول خدا (صلى الله علیه وآله) مى فرماید :
 
 « مَن صَامَ یَوماً تَطَوُّعاً فَلَو أُعطِىَ مِلءَ الأَرضِ ذَهَباً مَا وُفِّىَ أجرُهُ دُونَ یَوْمِ الحِسَابِ ».
 
هر که داوطلبانه یک روزه مستحبى بگیرد ، اگر به اندازه پر بودن زمین ، طلا به او داده شود ، پاداشش را کامل دریافت نکرده است و فقط در روز حساب پاداش کاملش را دریافت مى کند.
 
 
امام صادق (علیه السلام) فرمود :
 
 « إیَّاکُم وَالکَسَلَ إنَّ رَبَّکَ رَحیمٌ یَشکُرُ القَلِیلَ ، إنَّ الرَّجُلَ... لَیَصُومُ الیَومَ تَطَوُّعاً یُرِیدُ بِهِ وَجهَ اللهِ تَعَالى فَیُدْخِلُهُ بِهِ الجَنَّةَ ».
 
از کاهلى و تنبلى دورى کنید ، زیرا پروردگار شما مهربان است ، او به عمل اندک پاداش بسیار مى دهد ، آدمى... یک روز براى رضاى خداى تعالى دوطلبانه روزه مى گیرد و خدا به سبب آن او را به بهشت مى برد.
 
 
امور مستحبه در مقایسه با واجبات این امتیاز را دارد که خالصانه تر و فقط براى خوشنودى خدا و انجام شکرگذارى است نه به طمع بهشت و ترس از دوزخ ، زیرا عبد مى داند که ترک عبادت مستحب عذاب و عقابى ندارد.
 
 
 
روزه هاى دشوار
 
 بدیهى است روزه انواعى دارد : واجب و مستحب ، روزه در روزهاى طولانى و گرم ، روزه در روزهاى کوتاه و خنک و مسلم است که روزه هاى دشوار ، ارزشمندتر و پرثواب تر است ، هر که بامش بیش برفش بیشتر.
 
 
 
پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله) مى فرماید :
 
« أفضَلُ الأعمَالِ أحمَزُهَا »    برترین کارها دشوارترین آنهاست.
 
 
 
حضرت امام صادق (علیه السلام) مى فرماید :
 
« أفضَلُ الجِهَادِ الصَّومُ فِى الحَرِّ »    برترین جهاد و کوشش ، روزه دارى در هواى گرم است.
 
 
 
تفضل و لطف پروردگار تا آنجاست که هم خودش توفیق عبادت مى دهد و هم به بهترین صورت نوازش مى نماید و هم بیشترین پاداش ها را مى بخشد.
 
 
در روایتى بسیار دل نشین و تشویق کننده از حضرت صادق (علیه السلام)مى خوانیم:
 
« مَن صَامَ للهِِ عَزَّوَجَلَّ یَوماً فِى شِدَّةِ الحَرِّ فَأصَابَهُ ظَمأٌ وَکَّلَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ بِهِ ألفَ مَلَک یَمسَحُونَ وَجهَهُ وَیُبَشِّرُونَهُ ، حَتّى إذَا أفطَرَ قَالَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ : مَا أطیَبَ رِیحَکَ وَرَوحَکَ ، مَلاَئِکَتِى اشَهدُوا أنّى قَد غَفَرتُ لَهُ ».
 
هر که در روز بسیار گرم براى خداى عزیز و جلیل روزه بگیرد و دچار تشنگى شود خداى عزیز و جلیل بر او هزار فرشته بگمارد که بر چهره اش دست نوازش کشند و بشارت و مژده اش دهند تا هنگامى که افطار کند ، خدا مى فرماید : چه خوش است بوى تو و روح تو ، اى فرشتگان من ! گواه باشید که او را آمرزیدم.
 
 
 
در عصر جاهلیت هنگام ورود به خانه یا اطاق یا هر مکان دیگر ، اگر سقف درگاه به اندازه لازم بلند نبود ، آن چنان اسیر نخوت و تکبر بودند که حاضر نمى شدند اندکى سرفرود آورند تا بتوانند عبور کنند ، ولى در سایه توفیق حق و نبوت پیامبر (صلى الله علیه وآله) با همین ورزش هاى عبادى و همین روزه و نماز چنان خود ساخته و ملکوتى و متواضع شدند که هنگام حفر خندق براى پیشگیرى از هجوم احزاب با زبان روزه سنگ بر شکم مى بستند تا گرسنگى و تشنگى راحت تر تحمل شود و با تلاشى شگفت به کندن خندق مى پرداختند.
 
 
هر چه عبادت دشوارتر باشد تأثیرش در ایجاد روحیه انقیاد و تسلیم و تعبد و بندگى در برابر پروردگار بیشتر است.
 
 
محبوبیت روزه داران
 
برترین مرحله سعادت و عالى ترین مرتبه خوشبختى براى عبد مؤمن آن است که حضرت حق او را بپذیرد و مورد محبت قرار دهد . روزه روزنه اى است به حصنِ حصین محبوبان حق که در آن حصن روزه داران بهره مند از عنایات ویژه حق اند.
 
 
پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) مى فرماید :
 
« إنَّ اللهَ تَعالى وَکَّلَ مَلاَئِکَةً بِالدُّعَاءِ لِلصّائِمینَ »     بى تردید خداى تعالى فرشتگانى را به کار دعا براى روزه داران گماشته است.
 
 
از طرف دیگر آن حضرت مى فرماید:
 
جبرئیل از پروردگار خبر داد که حضرت حق مى فرماید : چنین نیست که فرشتگانم را به دعا براى کسى مأمور کنم ولى دعایشان را در حق آن عبد مستجاب نگردانم.
 
 
و نیز پیامبر حق (صلى الله علیه وآله) با سوگند و تأکید مى فرماید:
 
« وَالَّذى نَفسُ مُحَمَّد بِیَدِهِ لَخُلُوفُ فَمِ الصّائِمِ عِنْدَ اللهِ أطیَبُ مِن رِیحِ المِسکِ ».
 
به آن خدایى که جان محمد (صلى الله علیه وآله) به دست اوست سوگند ، تغییر بوى دهان روزه دار نزد خدا از بوى مشک خوشبوتر است.
 
 
آیه شریفه صوم در قرآن مجید روزه را سبب پیدایش روح تقوا مى داند و از طرف دیگر مى فرماید:
 
« . . . فَإِنَّ اللهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ  »  پس بى تردید خدا پرهیزکاران را دوست دارد .
 
 
فضیلت روزه داران
 
خداى تعالى سکوهایى براى پرواز معنوى و رسیدن به مقام قرب خود قرار داده است ، زیرا با آلودگى نمى توان در جوار پاکان قرار گرفت . روزه واقعى باطن را تطهیر مى کند تا قدرت بهره گیرى از رحمت هاى حق و حالات معنوى را به دست آورد ، وقتى روزه دار براى خدا از خواهش نفسانى خویش دست کشید و دل به حق داد و پیرو فرمان او شد ، خداى مهربان نیز بیشتر نوازشش مى کند .
 
 
امام امیرالمؤمنین (علیه السلام) مى فرماید :
 
« نَومُ الصَّائِمِ عِبَادَةٌ ، وَصَمتُهُ تَسبِیحٌ ، وَدُعَاؤهُ مُستَجَابٌ ، وَعَمَلُهُ مُضَاعَفٌ ، إنَّ لِلصائِمِ عِندَ إفطَارِهِ دَعوَةً لا تُرَدُّ ».
 
خواب روزه دار عبادت و سکوتش تسبیح و دعایش مستجاب و عملش دو برابر است ، بى تردید براى روزه دار هنگام افطارش دعایش مستجاب است .
 
 
پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) فرمود :
 
« إنَّ لِلجَنَّةِ بَاباً یُدعَى الرَّیَّانَ ، لاَ یَدخُلُ مِنهُ إلاّ الصَّائِمُونَ ».
 
براى بهشت درب ویژه اى است به نام ریّان که هیچ کس جز روزه داران از آن وارد نمى شود .
 
 
 
برگرفته از کتاب «جلوه های رحمت الهی » - تالیف استاد حسین انصاریان
 
 
 
منبع: استانداری گلستان

 

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک