مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1398/03/29 تعداد بازدید: 41
print
پله های آسمان

إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّکَاةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَـئِکَ أَن یَکُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِینَ.

مساجد خدا را تنها کسانى آباد مى‌کنند که به خدا و روز بازپسین ایمان آورده و نماز برپا داشته و زکات داده و جز از خدا نترسیده‌اند، پس امید است که اینان از راه‌یافتگان باشند! (آیه  ی18، سوره  ی توبه)

نیایش یکی از کارهای اصلی و ذاتی انسان در هر دین و مذهب است؛ به همین دلیل انسان ها در طول تاریخ برای خودشان نیایشگاه به وجود می آوردند. نیایشگاه در هر شهر و روستا جایگاه ویژه و برتر خود را داشته و از دیگر بناها بزرگ تر، نمایان تر و چشمگیرتر بوده است.

مساجد یکی از موفق ترین بناهای معماری ایران و جهان اند. مسجد بر دیگر نیایشگاه ها، همان برتری را دارد که اسلام بر دیگر دین ها. در گذشته، مسجد اولین بنای قابل تشخیص شهرها بوده است. گنبدها و گل دسته های مرتفع و ایوان مساجد از اکثر نقاط قابل رویت بودند و اهالی  می توانستند با توجه به آن، جهت خود را مشخص کنند. علاوه بر این مسجد سمبل شهر و ارتفاع و بزرگی آن نشانه ی اهمیت، قدرت شهر و هم چنین حکومت بوده است.

 

اولین مسجد جهان

مسجد مدینه، نخستین مسجد جهان است که به دست پیامبر و یاران گرا می اش ساخته و الگوی معماران و هنرمندان ایرانی برای ساخت مساجد شد.
 

نخستین مسجد ایران

مسجد پهرج یا فهرج یزد اولین مسجدی است که با الگوبرداری از مسجد مدینه، در ایران در دوره  ساسانیان ساخته شد. ساختمان این مسجد تا به حال هیچ تغییری نکرده است.

اولین مسجد باشکوه و بزرگ ایران

مسجد جامع نیشابور اولین مسجد بزرگ ایران است که در دوره ی تیموری در خراسان ساخته شد که شش هزار نفر می توانستند در آن نماز بخوانند.

مسجدهایی که پیش از ظهور اسلام آتشکده بوده اند

 با ظهور اسلام، در بعضی از شهرها با بستن دیوار آتشکده، آن را به مسجد تبدیل  می کردند. مسجد جامع نایین و مسجد تاریخانه ی دامغان دو نمونه از این مسجد ها هستند.

مهم ترین مساجد کرانه های جنوبی دریای خزر

 مسجد جامع گرگان یکی از قدیمی ترین مسجدهای کرانه  ی دریای خزر است که در عصر سلجوقیان ساخته شده و دارای مناره  ی کروی است. روی این مناره، کتیبه ای به خط کوفی قرار دارد.