مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1398/08/21 تعداد بازدید: 199
print
آیا ورزش باعث کاهش نشانه های آلزایمر می شود؟

مطالعه جدید نشان میدهد ورزش منظم میتواند به پیش‌گیری از ابتلا به علایم جسمی بیماری آلزایمر در بین دیگر فاکتورهای خطرناک این بیماری کمک کند.

 

از جمله ورزشهای موثر برای اشخاص ابتلا به آلزایمر پیاده روی روزانه، دوچرخه سواری جهت بهبود تعادل و افزایش خون رسانی به مغز، شنا جهت ایجاد شادابی، حس ارامش و بهبود عملکرد قلب و ریه هاست.

 

ورزش پی در پی، شرکت در کلاسهای گروهی در کنار رژیم غذایی سالم، خواب باکیفیت و از همه مهم تر مدیریت استرس میتواند در پیش‌گیری از آلزایمر بسیار موثر واقع شود.

ورزش کردن تأثیر زیادی به سوخت و ساز مغز می گذارد و میتواند از تحلیل رفتن کارایی شناختی و زوال عقلی جلوگیری کند. پژوهش ها نشان داده که افزایش سوخت و ساز در مغز سبب جلوگیری از افزایش ماده کولین( جزیی از ویتامین B) میشود . این متابولیست معمولاً با کاهش سلول های عصبی افزایش می یابد و در پایان افزایش آن منجر به آلزایمر میشود . انجام ورزش میزان کولین را در مغز تنظیم میکند . بدین ترتیب ورزش کردن سبب محافظت از سلول های عصبی میشود .

 

حرکات موزون هم از جمله ورزش هایی است که میتواند علامت های آلزایمر را کاهش دهد.

 

ورزش های آبی از جمله شنا برای افزایش تعادل و کاهش نشانه های آلزایمر مؤثر هستند.

 

انجام ورزش های هوازی مثل دویدن یا کشیدن بدن، مستقیماً شکل پذیری سیناپس ها را با افزایش مصرف اکسیژن و تغییر ساختار و قابلیت سیناپس افزایش میدهد و در نتیجه با پشتیبانی از فرآیند عصب زایی از زوال عقل در جمعیت میانسالان جلوگیری کند.

 

پژوهشگران دانشگاه ویسکانسین آمریکا عنوان میکنند جمعیتی که در اواخر میان سالی قرار دارند در معرض ریسک بالا بیماری آلزایمر هستند. در این دسته از اشخاص با داشتن فعالیت فیزیکی، تغییرات دارای ارتباط با سن شان در نشانه های مرتبط با این بیماری کم تر بروز میکند .

 

در این مطالعه، 317 شرکت کننده دارای والدین مبتلا به آلزایمر مورد بررسی قرار گرفتند. این اشخاص از حیث شناختی سالم بوده و بین سنین 40 تا 65 سال ثبت نام شدند.

 

تمامی شرکت کنندگان پرسشنامه ای در خصوص فعالیت فیزیکی شان پر کردند و به منظور بررسی چند نشانگر مرتبط با بیماری آلزایمر تحت تست های نوروفیزیولوژیکی و اسکن مغز قرار گرفتند.

 

پژوهشگران داده های به دست آمده از اشخاص کم تر از 60 سال را با اشخاص مسن قیاس کردند. آن ها به کاهش قابلیت های شناختی و افزایش نشانگرهای مرتبط با بیماری در اشخاص مسن‌تر پی بردند.

 

با این حال اثرات در اشخاص مسن تری که پنج روز در هفته حداقل 30 دقیقه ورزش در حد متوسط داشتند به مراتب ضعیف تر بود.

 

« اوزیما اوکونکوو»، سرپرست تیم تحقیق، در این مورد میگوید :« این مطالعات نشان میدهد تأثیر منفی افزایش سن و ریسک ژنتیکی نشانگرهای بیماری آلزایمر و شناخت در اشخاص دارای تحرک فیزیکی میتواند کم تر شود.»

 منبع: بیتوته

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک