مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/12/29 تعداد بازدید: 188
print

اعتکاف یکی از اعمال مذهبی است که نه تنها در دین اسلام، بلکه در سایر ادیان نیز این عمل را انجام می دهند. در همین جهت و راستا مقاله ای کامل در مورد اعتکاف را در سایت دانلود مقاله آماده کرده ایم که در زیر برخی از مطالبی که در این مقاله آمده است را می توانید مشاهده نمایید :

 
در ابتدا اعتکاف تعریف شده است و با آن آشنا خواهید شد.
تاریخچه و پیشینه اعتکاف موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
اهمیت و فواید اعتکاف موضوع دیگری است که پیرامون آن چندین خط نوشته شده است.
همچنین فلسفه اعتکاف یکی دیگر از مطالبی است که مورد بررسی قرار گرفته شده است.
سپس آثار آن را مورد ارزیابی قرار داده ایم.
اعتکاف در قرآن و احادیث را می توان در این مقاله مشاهده نمایید.
به نظر شما در چه زمان و مکانی باید اعتکاف را انجام داد؟ پیرامون این موضوع نیز نوشته شده است.
و مطالب بسیار دیگری که با دانلود این مقاله می توانید با آن ها را فرا گیرید … .
همه چیز در مورد اعتکاف
اعتکاف چیست؟
اعتکاف به معنی ماندن و اقامت کردن شخص در جایی است به صورتی که آن شخص ماندن در آن مکان را بر خود واجب بداند و این اصرار به دلیل اهمیت زیاد آن موضوع برای آن شخص است. یکی از تفاوت ها و اختلافاتی که میان اعتکاف با دیگر اقامت گزیدن ها در این است که در اعتکاف فرد توجه خاصی به موضوع دارد و همین امر باعث می شود که به کار دیگری نپردازد.
 
 
برای اعتکاف شرط هایی قرار داده شده است که اگر یکی از آن ها به صورت عمدی ترک شود اعتکاف باطل می شود. یکی از این شرط ها نیت اعتکاف کردن است، شرط دیگر آن این است که شخصی که معتکف شده در این ایام باید حتما روزه باشد و همچنین روزهای ماندن در مسجد نباید از سه روز کمتر شود.
 
ضرورت انجام اعتکاف
انسان برای اینکه بتواند از هوای نفس خود و مشکلات زندگی فرار کند نیازمند خلوتی است که بتواند با پروردگار خود راز و نیاز کند و در این خلوت بیشتر به دلیل وجود خود و نعمت های الهی بیاندیشد و بتواند جسم و روح خود را از گناهان پاک سازی کند. اعتکاف زمینه ی این خلوت را فراهم می کند و فرصت مناسبی را به انسان می دهد که به دور از فکر کردن به امورات دنیوی بتواند خود را در مقابل معبود خود ببیند و عشق و محبت خداوند را در دل خود بکارد.
 
در جامعه امروزی ما که مشغله های زندگی بیشتر از گذشته شده و بیشتر انسان ها سرگرم و وابسته به امور زندگی دنیایی هستند، اهمیت اعتکاف چندین برابر شده است.
 
پیشینه و تاریخ اعتکاف
درباره اینکه معتکف شدن از چه زمان و دوره ای آغاز شده است اطلاعاتی در دست نیست اما می دانیم که خداوند در قرآن خطاب به پیامبرش ابراهیم فرموده است که خانه من را آماده کنید تا بندگانم برای طواف و نماز و اعتکاف به آن جا بیاییند. پس می توانیم از این سخن نتیجه بگیریم که اعتکاف در آن زمان وجود داشته است. در میان اهل سنت هم روایات و نشانه هایی وجو دارد که نشان دهنده این است که در زمان جاهلیت نیز اعتکاف به عنوان عملی دینی در میان مردم بوده است.
 
در تاریخ کشور اسلامی ایران نیز اسنادی وجود دارد که اعتکاف به صورت کم و بیش در میان مردم انجام می شده است اما اسناد و مستندات نشان از این است که اعتکاف در زمان صفویان که پایتخت شان اصفهان و قزوین بود با تلاش های شیخ لطف الله و شیخ بهایی انجام می شده است.
 
اعتکاف عملی دینی و خوب اما موقتی
در اسلام از اعتکاف به عنوان عملی خوب و پسندیده یاد می شود اما به شرطی که به صورت موقت باشد زیرا دین اسلام دین یک جا نشستن نیست بلکه دینی است که باید در آن پویایی و نشاط وجود داشته باشد و مسلمانان در جامعه حضور فعال داشته باشند. در دین اسلام زمانی اعتکاف خوب و پسندیده است که فقط در چند روز از سال انجام شود و نه بیشتر.
 
اعتکاف و توجه به جایگاه ارزشمند مسجد
در اسلام مسجد جایگاه خاص و ویژه ای دارد و در صدر اسلام و پس از آن عموما مسجد علاوه بر محل راز و نیاز مکانی بوده برای تصمیم گیری های مهم حکومتی، جایی برای قضاوت، مکانی یرای ازدواج و طلاق و … به همین دلیل کسانی که در مسجد معتکف می شدند از خبرها و زندگی اجتماعی به دور نبودند.
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک