مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/09/08 تعداد بازدید: 104
print
نکاتی در مورد آداب معاشرت

آداب معاشرت از نظر تعداد کثیری از مردم نشانه شخصیت و همین‌طور تربیت خانوادگی فرد می باشد. مقاله ای در اینجا تدارک دیده ایم که نکات ضروری در مورد این امر مهم، به شما آموزش می دهد و می توانید تبدیل به یک فرد متشخص و باوقار شوید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده، از این قرار است : در ابتدای پیرامون با ادب بودن و رعایت کردن نکات مهم، مطالبی نوشته شده است. در ادامه وضعیت ظاهری مناسب که در محیط کار باید داشته باشید را به شما آموزش داده می شود. سپس آداب درست در مهمانی ها ذکر شده است. آداب معاشرت در قرآن یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود که این قسمت خود شامل چندین موضوع و عنوان منحصربه‌فرد می باشد. و در آخر به موضوع تأثیرات گفتاری یا رفتاری انسان‌ها بر یکدیگر پرداخته شده است.

 
دانلود مقاله نکاتی در آداب و معاشرت
دانلود مقاله نکاتی در آداب و معاشرت
 
نکات مهم درباره آداب معاشرت
آداب معاشرت و رعایت اصول اجتماعی متأسفانه در کشور ما و جوامعی نظیر ما کمتر مورد توجه است و هنوز بعضی بنام آزادی و پیروی از قوانین طبعی پشت پا به تمام اصول و قوانین تربیتی زده و در میدان زندگی خودسرانه می تازند، در صورتی که در این عمر نمی توان مانند بشر اولیه ران گوسفند را در دست گرفت و ضمن عبور در میان مردم به دندان کشید یا پوست حیوان و برگ درخت را به خود پیچید، بلکه باید شرایط زمان و مکان را در نظر گرفت و به آداب و اصول اجتماعی توجه داشت.
 
باید بدانیم که چگونه معاشرت کنیم، میزبانی کنیم، به مهمانی برویم و سخن بگوییم، راه برویم، غذا بخوریم تا مورد احترام و توجه مردم باشیم.
 
انسان متمدن سعی می کند که با سایرین اُلفت بگیرد و یکی از وسایل دوستی و اظهار محبت تشکیل اجتماعات کوچک به صورت مهمانی و ضیافت است که آداب و مقرراتی دارد :
 
میزبان باید خوشرو و خوش گو، متواضع و مهربان باشد و هرگز فراموش نکند که مهمان برای دیدن مبل و اثاثیه و تماشای سر و لباس و خوردن شیرینی و میوه به مهمانی نمی رود بلکه هدف اصلی دیدار و مصاحبت و درک فیض و جلب محبت است.
برای مهمان از کسادی و ضرر و کدورت و شکایت سخن نگویید و قدرت و ثروت و معلومات و افتخارات، میزان درآمد خود را به رخ مهمان نکشید و مذاکرات را به این مسائل محدود نکنید. با تعارف و تکرار و اصرار مهمان را ناراحت نکنید؛ در مهمانی های بزرگ و مفصل از ساعتی که تعیین شده تا اقلاً نیم ساعت بعد نزدیک درب اطاق بایستید و خوش آمد بگویید و مستقیماً یا به وسیله مستخدم به آن ها به محلی برای نشستن تعارف کنید.
اگر مهمانی مفصل است در صورت امکان قبلاً نقشه و جای نشستن افراد را پیش‌بینی کنید و برای میز غذا هم صندلی اشخاص را قبلاً معلوم کنید و نقشه و نام افراد را روی نقشه در دسترس بگذارید و همگی مهمانان را به یکدیگر معرفی کنید و توجه داشته باشید که اول باید آقایان را به خانم ها و سپس خانم ها را به آقایان معرفی کرد و هنگام صرف غذا باید با در نظر گرفتن شأن و مقام و رعایت تقدم به سر میز دعوت کنید و تا سر میز راهنمایی کنید و اگر عده زیاد باشد، هر دسته را به میز رسانده و برگردید دسته دیگر را تعارف کنید.
 
آموزش آداب و معاشرت
آموزش آداب و معاشرت
 
خانم میزبان باید از حیث لباس و آرایش حتی الامکان ساده باشد تا سایرین بیشتر جلوه کنند و هرگز به انتقاد از وضع زندگی و اخلاقی دیگران نپردازید، و به اصطلاح غیبت نکنید. حتی المقدور دادن چای را خود و یا به اتفاق دخترهای خانه عهده دار شوید و در صورت اقتضا از دختران مهمان ها کمک بگیرید، ولی در صورتی که مجلس مختلط باشد در حضور مرد انجام خدمت را به عهده خانم ها نگذارید.
 
در اطاق پذیرایی گل بدون بدو بگذارید یا گل مصنوعی یا هیچ کدام و در هر صورت از زینت با گل معطر صرف نظر کنید تا کسانی را که ممکن است در مقابل بوی بعضی گل ها حساسیت داشته باشند یا از استشمام عطر ناراحت شوند اذیت نشوند. از لحاظ سنخیت و تناسب هم مراقب باشید که افرادی را با هم دعوت کنید که در یک سطح یا از نظر خصوصیات اخلاقی و موقعیت اجتماعی با هم نزدیک باشند و کسانی را که دارای عقاید و طرز فکر متضاد و مختلف هستند همزمان دعوت نکنید تا مجلس شما به بحث و مشاجره و کدورت و تلخی منجر نشود.
 
سعی کنید هنگام غذا از مطالب شعف انگیز و لذ بخش صحبت شود و از طرح موضوعات سیاسی و فلسفی که با یک سلسله اختلاف عقاید و آرا توأم و موجب کدورت و ناراحتی این و آن می شود خودداری گردد.
 
چنان غذا صرف کنید که محرک اشتهای دیگران باشید یا اقلاً مزاحم و مانع رغبت و میل آنان نشوید. هنگام صرف غذا، آرام، بشاش، ساکت، کم حرف و مودب باشید و با دست روی میز تکیه نکنید. دستمال سفره را روی دامن بگذارید و به روی سینه نگذارید. صدای قاشق و چنگال و ظروف و میز را بلند نکنید. اگر گوشت به راحتی جدا نمی شود زورآزمایی نکنید و صرف نظر کنید. با کارد و چنگال و قطعات نان بازی نکنید. هیچ غذایی را با کارد در دهانتان نگذارید. برای برداشتن غذایی که دور است خود را بر روی میز پهن نکنید و از دیگری بخواهید که به شما بدهد. غذای زیاد یا غذایی که دوست ندارید را بر ندارید تا مقداری در ظرف شما بماند. اگر سرماخوردگی دارید با آرامی و بدون صدا بینی خود را پاک کنید. در مقابل دیگران دندان خود را پاک نکنید. بعد از صرف غذا فوراً خداحافظی نکنید و اگر ضرورت و فوریت دارد، قبل از صرف غذا مطلب را طرح کنید که ترک مجلس بلافاصله بعد از غذا میزبان را ناراحت نکند.
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک