مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/10/09 تعداد بازدید: 201
print
 حجاب و عفاف

در یک بررسی اجمالی، این واقعیت مشخص خواهد شد که نوع بشر در طول تاریخ و در ارتباط با زندگی و حیات خویش، همواره به نوعی به مسئله پاکدامنی و حجاب و عفاف و حفظ جسم و جان و بالطبع، روان خود از بلایا به مفهوم عام توجه ویژه ای داشته و این مهم، به صورتی ویژه، یکی از مهمترین دل مشغولی ها و دغدغه های فکری وی در تمامی دوران ها و زمان ها بوده است. علت این دغدغه ها نیز فطرت الهی انسان می باشد که از ناحیه حق تعالی در او به ودیعه گذارده شده است.

 
واضح است که یکی از اساسی ترین موارد مرتبط با حفظ پاکدامنی و عفاف و پرهیز از گناه، رعایت حجاب و پوشاندن بدن در برابر افراد نامحرم بوده که این نیز در مکاتب و آرا و مذاهب مختلف، به شیوه ها و روش ها و تعاریف خاصی، تفسیر و بیان گردیده، اما در هر حال این موارد در یک نکته، مشترک بوده و آن رعایت پوشش اعضای بدن و نیز حفظ حجاب و بالطبع و همزمان رعایت اصول اخلاقی و اجتماعی از طریق دوری از گناه و پرهیزگاری و اتخاذ خصوصیات بهینه فرهنگی است.
 
تاریخچه حجاب و عفاف و موارد مرتبط با آن
به طور کلی و بر اساس آنچه که از مدارک و بررسی اسناد تاریخی به دست آمده، نشان دهندۀ این واقعیت است که اکثر ملل و تمدن ها و آیین ها و مکاتب در جهان، به حجاب و عفاف و حفظ ظاهر بدن، اهمیت داده و به نوعی این موضوع در میان مردن آن دوران، رواج داشته است.
 
گرچه به هر حال در طول تاریخ، این مورد فراز و نشیب هایی داشته و با توجه به اعمال نظرها و احکام و دستورات مقامات یا صاحب منصبان و یا رؤسای دولتها و مردم، در آن چه بسا تغییراتی پدیدار می شده، اما هرگز به طور کال از بین نرفته، به طوری که مورخان نیز به ندرت در نوشته های خود از اقوام و مللی یاد می کنند که صد در صد پاکدامنی و عفت و حیا تقوا و حجاب را کنار گذاشته باشند، چرا که اصولاً حجاب و عفاف و پاکدامنی در نهاد انسان ها نهفته شده، اما به واسطۀ عواملی چند از جمله غلبۀ فرهنگ های متضاد یا شیوه های ادارۀ امور و یا سایر موارد مشابه، ممکن است این خصیصۀ ارزشمند، دستخوش تغییراتی گردیده باشد که البته مورد مزبور، در طول تاریخ به کرات اتفاق افتاده و حجاب و مسائل آن، در پاره ای از زمان ها، مورد هجمه قرار گرفته است ولی همان طور که اشاره شد کلاً از بین نرفته است.
 
 
البته دانشمندان علم تاریخ و جامعه شناسی، آغاز پوشش و حجاب را به دوران ماقبل از تاریخ و به عصر حجر نسبت می دهند و معتقدند حیای ذاتی زن و مرد و نیز شناخت آنها از مسائل مرتبط با نوع جنسیت و مهمتر از آن درک مفهومی (زن و مرد)، از جمله عواملی بوده که سبب گردیده این مخلوق پروردگار برخلاف سایر موجودات، به پوشش و حجاب خویش توجه نموده و با حفظ ظاهر (با هر نوع بینش و تفکر و آداب و رسوم)، به زندگی در محیط اجتماعی خویش ادامه دهد.
 
نتیجه این که وجود حجاب و عفاف در میان ملل و کشورها و در تمدن های مختلف و در دوره های تاریخی متفاوت، نشان می دهد که این رسم و سنت، ریشه در فطرت و ذات و کمالات و ساختار وجودی انسان دارد.
 
در خصوص ریشه یابی علت توجه و رعایت حجاب و عفاف بین زنان، شهید مطهری معتقد است که چند عامل عمده باعث گردیده که حجاب و عفاف نه تنها در طول زمان همواره وجود داشته باشد بلکه با توجه به نوع و ماهیت مسئله، این مهم در عصر حاضر و عصرهای آتی نیز با شدت و حد بیشتر و کاملتر در بین ادیان و جوامع مختلف رواج خواهد یافت، ایشان این عوامل اساسی را به واسطۀ نیاز به موارد زیر چنین برشمرده است :
 
آرامش روانی در جامعه
استحکام پیوند خانوادگی
استواری بنیان اجتماع
ارزش و احترام زن
ماندگاری فرهنگ تقوا و عفاف و پاکدامنی
بررسی های متعدد نشان می دهد که اولین نشانه های رسمی و اثبات شده وجود پوشش برای زنان و مردان به پیش از میلاد مسیح و دوره فرمانروایی آشوریان بر می گردد. در آن دوره، حجاب به معنی پوشش بدن بیشتر در میان زنان اشرافی و نجیب زادگان بوده و زنان طبقه متوسط و ضعیف اجازه استفاده و برخورداری از آن را نداشتند، چرا که از نظر رؤسای اقوام و حکومت وقت، حجاب نشان دهندۀ اشرافیت بوده، و چون یک نوع زینت قلمداد می گردیده، لذا برای طبقات متوسط و پایین جایز شمرده نمی شده است!
 
زنان نیز در فرهنگ و تمدن فنیقی ها که تقریباً چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح می زیسته اند دارای نوعی حجاب و پوشش از پارچه هایی به رنگ قرمز بوده که به طور کلی از آن به عنوان پوششی رسمی استفاده می شده است، همچنین مشخص گردیده زنان آرایی نیز به ویژه طبقات بالای اجتماع که بر ایشان حجاب دارای ارزش ویژه ای بوده، نوعی از پوشش را مراعات می نمودند، به علاوه در بین مردم یونان نیز رسم بوده که زنان حتی صورت های خویش را به نوعی از روپوش بسیار ظریف می پوشاندند، ضمن این که دختران اسپارتی هم پس از ازدواج حجاب می گرفتند.
 
 
نقش حجاب و عفاف در ارتقاء فرهنگ
یکی از مهمترین منافعی که رعایت عفاف و حجاب در زنان برای جامعه در بر خواهد داشت، این است که ضمن فطری بودن، باعث تلطیف اجتماع از پلیدی هایی است که فقدان این اصول بدیهی ممکن است انسان ها را در وادی مشکلات و معظلات فراوانی سوق دهد.
 
آموزه های دینی ما مؤید این نکته و تفکر می باشد که گرایش عمومی جوامع متمدن و یا غیر متمدن، دینی و حتی غیر دینی به رعایت اصول اخلاقی (از جمله حجاب و عفاف) نشان دهندۀ این واقعیت می باشد که انسان فطرتاً مایل به حفظ افکار و جسم و روح خود از مفاسد اجتماعی و شخصی بوده، اما به واسطۀ تأثیرات سوء و تبلیغات مخرب و یا ناآگاهی و عدم شناخت سره از ناسره، ناخواسته در دام مغرضین و مفسدین غرب و مشابه آن، اسیر و گرفتار شده اند. در کل فواید و مزایا و امتیازاتی که فلسلفه عفاف و حجاب را برای تمامی دوران ها و همه جوامع بشری لازم الاجرا و معقول جلوه می دهد.
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک