مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/12/19 تعداد بازدید: 441
print
 توضیحات سیروس مقدم درباره سریال جدیدش

 توضیحات سیروس مقدم درباره سریال جدیدش

داعش در پایتخت چه می کند؟
 
بستر قصه پایتخت 5 به گونه ای پیش رفته که توانسته این اجازه را به خود بدهد که با مسائل سیاسی هم شوخی کند؛ اما داستان اصلی پایتخت 5، هیچ ارتباطی به جنگ سوریه، داعش، ترکیه و ... ندارد. قصه چیز دیگری است اما در حین روایت آن، این حوادث هم پیش می آید.
 
پایتخت 5
سیروس مقدم این روزها سخت در حال آماده سازی فصل پنجم پایتخت برای پخش در شب های نوروز است. وجه تمایز این فصل با فصول گذشته این است که اسپانسر سری جدید موسسه هنری رسانه ای اوج است. زمانی که نام اوج به عنوان سرمایه گذار سریال به میان آمد، این گمانه که قرار است پای داعش و مسائل سیاسی منطقه به سریال باز شود، مطرح شد.
 
در همان ایام سیروس مقدم و محسن تنابنده هم پاسخ روشنی با این مساله ندادند و مشخص نشد که با حضور سازمان اوج این اتفاق می افتد یاخیر.در طول زمان تولید هم هیچ عکسی مرتبط با این ماجرا منتشر نشد تا این که از اولین تیز سریال در شبکه های اجتماعی رونمایی شد.سکانس های استفاده شده در این تیزر نشان می دهد که دقیقا پای داعش به قصه پایتختی ها باز شده است. 
 
تیزر نکات خیلی زیادی داشت. از یک طرف لحظات بامزه‌ و جذابش آنقدر زیاد بود که در همان چند دقیقه هم حال مخاطبانش را خوش کرد و از طرف دیگر به خاطر نمایش چگونگی مواجهه این گروه با داعش، یک جورهایی مخاطبانش را ترساند. از مدت‌ها قبل خبر داشتیم که سیروس مقدم در فصل پنجم سریالش با جنگ سوریه و داعش هم شوخی کرده اما هیچوقت تا این حد ملموس این مسئله را درک نکرده بودیم. 
 
آیا مقدم در پایتخت 5 فقط با داعش شوخی کرده یا واقعا شخصیت‌هایش را وارد میدان جنگ کرده و ساختار همیشگی سریال را تغییر داده؟ آیا نظرات سازمان اوج رویکرد سریال را تغییر نداده است؟ توضیحات سیروس مقدم را بخوانید: 
 
پایتخت سیاسی نشده
 
یکی از ویژگی‌های مهم پایتخت در تمام فصل‌هایی که تا به حال ساخته شده، این است که هیچ وقت مستقیم گویی نکرده و سراغ مسائل سیاسی هم نرفته است. اینبار هم چنین اتفاقی نیفتاده. خودتان اگر سریال را تماشا کنید متوجه اصل ماجرا می‌شوید.بستر قصه پایتخت 5 به گونه ای پیش رفته که توانسته این اجازه را به خود بدهد که با این مسائل هم شوخی کند؛ اما داستان اصلی پایتخت 5، هیچ ارتباطی به جنگ سوریه، داعش، ترکیه و ... ندارد. قصه چیز دیگری است اما در حین روایت آن، این حوادث هم پیش می آید.
 
قصه همان قصه است
 
تمام پایتخت‌ها تا به حال یک ویژگی مشترک داشتند آن هم محوریت خانواده است. درواقع برگ برنده ما همین مسئله است.آدم های این خانواده هیچ کدام شبیه به هم نیستد. هر کدام ساز خودشان را می زنند؛ اما وقتی کنار هم قرار می گیرند به یک تن واحد تبدیل می شوند.به محض آنکه به مشکل می خورند اختلاف ها را کنار می گذارند و همه تلاش می کنند از آن مشکل و بحران رد شوند. احترام هم را نگه می‌دارند. دعوا می کنند؛ اما توهین نمی کنند. همیشه برای بزرگتر ارزش قائل اند. 
 
در این مجموعه زن و شوهر دعوا می کنند اما هیچوقت به قهر، طلاق و جدایی نمی رسند. چون در این خانواده امیدموج می زند. همچنان هم محور سریال پایتخت 5 خانواده است؛ منتها این بار در موقعیت ها، شرایط و شکل جدیدی مورد محک قرار می گیرند. اگر تا امروز این خانواده را درگیر مسائل داخلی می دیدیم، این بار خانوده پایتخت به دلایلی عازم خارج از وطن می شوند. آنها در کانون بحران هایی قرار می گیرند و تماشاچی را با خود درگیر می کند.تا جایی که همه منتظرند ببینند بالاخره آنها چطور می‌توانند از این بحران ها که خارج از کشورشان به آنها دچار شده‌اند رها شوند؟ 
 
نیاز به پشتیبانی
 
لازم است به چند نکته اشاره کنم. اولا محال ممکن بود پایتخت 5 در تلویزیون ساخته می شد.به دلیل پیچیدگی‌های تولید این سریال و پشتیبانی‌های سخت‌افزاری نرم‌افزاری، اساسا امکان ساخت سریال پایتخت برای تلویزیون ممکن نبود.از آن طرف ما ایده ای داشتیم که دل مان می خواست مردم در عید این ایده را ببینند.مدیران هم دوست داشتند مردم، امسال پایتخت داشته باشند. برای اینکه این اتفاق بیافتد نیاز به مشارکت و همکاری جدی داشتیم.سازمان اوج اعلام آمادگی کرد و پیش قدم شد.چرا این موسسه به سراغ سریال ها و پروژه های دیگر برای سرمایه گذاری نرفت؟چون اوج می داند که پایتخت،سریال پربیننده ای است، مورد تایید رهبری است و از طرفی می دانست که به عنوان ارگان فرهنگی پایتخت نیاز مردم است.به همین منظور تلاش کرد با حمایت هایش از این سریال به نیاز روحی و فکری مردم هم پاسخ بدهد.
 
 
 
آماده بودن فیلمنامه قبل از حضور اوج
 
زمانی اوج اعلام همکاری کرد که ما قصه و فیلمنامه پایتخت 5 را نوشته بودیم. اصلا به این شکل نبود که آنها بخواهند در زمینه ساخت سریال دخل و تصرف کنند. البته حکم سرمایه گذار و اسپانسر هم نداشتند چرا که سازمان اوج تفکر و اندیشه مشخصی دارد. آنها روی سوژه ای سرمایه گذاری کردند که با اهداف شان هماهنگ بود. در غیر این صورت طبیعی بود سراغ پروژه‌ها و سریال های دیگر بروند. پایتخت 5 به دلیل آنکه با تفکرات اوج همگرایی داشت آنها را مشتاق به همکاری کرد. اندیشه ای که در فیلمنامه داشتیم با مشورت و همفکری سازمان اوج به ثمر نشست. 
 
این طرح را خودمان پیشنهاد دادیم. تلویزیون که پول ساخت آن را نداشت برای همین خودمان باید برای این موضوع فکری می کردیم. چون اندیشه ما همسو و در راستای اهداف فرهنگی موسسه اوج بود جلسات متعددی برگزار شد و بدون آنکه هیچ اصلاحیه در فیلمنامه و روند کار صورت بگیرد با اضافه شدن مشاورین و کارشناسان خبره، کار کلید خورد و پیش رفت. هم ما، هم صدا و سیما و هم مردم باید از این موسسه متشکر باشیم که شرایطی را فراهم کرد تا پایتخت ساخته شود.
منابع: هفت صبح/ تبیان
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک