مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/03/04 تعداد بازدید: 1022
print
مقاله در مورد زبان فارسی

آشنایی بیشتر با زبان فارسی

این پیوستگی‌ خاص زبان ما‌ نیست‌ بلکه یکی از ویژگی های فرهنگ ملی ایران‌ است که در آن  بسیاری از معتقدات ارزنده باستانی به زندگی‌ خویش ادامه داده و می دهد. چنین واقعیتی بهترین سند وحدت‌ و همبستگی ملت ایران و ارزش‌‌ مفهوم‌ ملیت در جامعه ایرانی است.

زبان ملی ما که در اصطلاح‌ علمی زبانشناسی در برابر دو مرحله‌ پیشین این زبان یعنی فارسی‌ باستانی و فارسی میانه یا پهلوی‌ زبان فارسی‌ نوین‌ نامیده می شود و به همت سخن سرایان و نویسندگان‌ پارسی و با اتکاء به سرمایه بی مانند ادبی و شاهکارهای جاودانی نظیر شاهنامه فردوسی نه تنها در خود ایران به صورت یکی از اصیل ترین‌ و غنی ‌ترین زبان های‌ جهان‌ ریشه‌‌ یافته بلکه در طول قرون‌ در‌ بخش‌‌ پهناوری از قاره آسیا و حتی افریقا نفوذ یافته است.

میدانیم که این‌ زبان در حدود هشت قرن در شبه‌ قاره هند‌ و پاکستان‌ زبان‌ رسمی‌ درباری یا زبان ادبی فرهنگی بود و در‌ این‌ مدت هزاران اثر در این‌ منطقه وسیع از جهان بدین زبان‌ نوشته شد‌. همچنین در سرزمین‌ های پهناور آسیای مرکزی دیر زمانی پارسی ‌زبان رایج فرهنگی و علمی بود و در همان زمان در‌ جانب‌‌ غرب‌ ایران با گسترش امپراتوری‌ عثمانی این زبان به کشورهای‌ دورتر تا‌ قلب‌ اروپا راه یافته به‌ طوری که هنوز نفوذ آن در زبان‌ های بالکان آشکار است.

این نکته‌ در‌ خور‌ توجه خاص‌ است که اگر چه آفتاب فرهنگ‌ ایرانی هیچ گاه غروب نکرده‌ ولی‌‌ درخشندگی‌ و شکوه آن بیشتر متعلق به ایامی بوده که رهبری‌ و اداره کشور در دست خود‌ ایرانیان‌‌ بوده‌ است. در چنین دوره‌ هائی‌ بوده که پایه‌ های فرهنگ ما استوارتر شده و برای پیشرفت و گسترش‌‌ آن کوشش های اساسی و صحیح‌ انجام گرفته است و اگر هم در دوره‌ های دیگر ستارگان درخشانی‌‌ در‌ آسمان‌ این فرهنگ تابیده‌ اند باید بنیاد و مایه آنها را در همان‌ ادوار جستجو کرد.

این‌ حقیقت‌‌ به ویژه در زبان فارسی در دوران‌ معاصر در روزگار شهریاری پدر بزرگوار ما‌ تجلی‌ کرد‌. در آن‌ زمان که تاثیر تمدن صنعتی باختر و تحولات اجتماعی ناشی از آن‌ در زندگانی‌ و زبان‌ ایرانیان روز به روز محسوس ‌تر می شد و بیم‌ آن می رفت که این زبان‌ پایگاه‌‌ کهن‌ خویش را به عنوان یک زبان‌ توانای فرهنگی از دست بدهد و نفوذ زبان های دیگر به هماهنگی‌‌ و توانائی‌ و زیبائی‌ آن آسیب‌ رساند.

زندگانی‌ مادی‌ و معنوی‌ جهانیان‌ در نتیجه پیشرفت های صنعتی و تحولات‌ اجتماعی‌ حاصل از آن‌ در چند دهه گذشته دگرگونی‌ روزافزون یافته و پیدایش مفاهیم‌‌ تازه‌ در رشته ‌های گوناگون وسعت‌ گرفته است‌ و به ناچار باید برای‌ نگاه داشت‌ زبان‌ پارسی به صورت‌ یک زبان‌ توانا که آمادگی‌ تمام مطالب گوناگون امروزی و آینده را داشته باشد کوشش‌ دامنه ‌داری‌ به کار‌ رود کـه اساس‌ آن شناخت‌ بیشتر‌ خود‌ این زبان‌ و بررسی‌ مسائل‌ گوناگون مربوط به آن‌ و پژوهش‌ در زبان های کهن‌ و گویش های ایرانی کنونی است‌ که با آن از یک ریشه ‌اند و می توان‌‌ از‌ آن ها در تامین این هدف بهره‌ گیری‌ کرد.

زبان فارسی یک‌ بافت ادبی مخصوص‌ خودش‌‌ را دارد و این‌ بافت باید ثابت بماند تا تار و پود زبان‌ از‌ هم جدا نشود اما تغییر رنگ‌ و شکل به هر صورت که ذوق سلیم‌ قبول کند کار اصلی اهل ادب است‌‌ و باید‌ آثار‌ ادبی امروز به رنگ روز درآید آن چنان که آثار ادبی فردای ما‌ نیز باید فردای ما را سیراب کند. بعضی ‌ها کمی لغت را در این زبان‌ نمودار ضعف آن می دانند‌ شاید‌ توجه‌ نفرموده ‌اند که یکی از دلایل‌ ترنمی که زبان فارسی دارد یا‌ آهنگی‌ که در عبارت های آن هست‌ یا زیبائی که در کلام فارسی سراغ‌ داریم همین کم بودن‌ کلمات‌ و مشابه‌ بودن آنها با هم است.

لذتی که ما از شعر فارسی می بریم‌ برای این است که موسیقی مثل‌ شکری‌ که‌ در آب حل شده باشد در شعر فارسی حل شده و آنرا شیرین‌ کرده‌ است‌.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک