مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/07/01 تعداد بازدید: 446
print
 کاغذی از جنس سنگ نه از چوب درختان

 کاغذی از جنس سنگ نه از چوب درختان

 
 
مصرف کاغذ در ایران
 
امروزه مصرف روزافزون کاغذ در جوامع و در پی آن، ایجاد فشار بیش از حد بر جنگل‌ها و محیط زیست در سطح جهان، خود دلیلی بر ایجاد بار مالی بر دولت‌ها شده است که توجه و اهتمام به صرفه‌جویی و اصلاح الگوی تولید و مصرف در این بخش برای تعدیل روند استفاده‌های افراط ‌آمیز و بر خلاف اهداف توسعه پایدار، ضروری است. از جمله پیامدهای منفی که در صورت عدم توجه و تغییرات اساسی در این حیطه به وجود آمده است، با توجه به مصرف سالانه بیش از 1 میلیون تن کاغذ در ایران که 90 درصد آن از طریق واردات صورت می‌پذیرد، می‌توان به تخریب بیش از حد جنگل‌ها اشاره نمود.
 
خطر عمده این است که تولید هر تن خمیر کاغذ به قطع 20 اصله درخت برای این میزان تولید منجر می‌شود و این تخریب جنگل‌ها و بی توجهی ، به گونه‌ای است که مصرف کاغذ توسط هر ایرانی در سال 240 کیلوگرم است که شهر تهران هم اکنون به تنهایی روزانه 450 تن کاغذ را به عنوان زباله دور می‌ریزند.
 
بنابراین، ایجاد زیر ساخت‌های مفید و ارائه راهکارهای بهینه، برای مقابله با این روند مصرف افراط‌ آمیز در برنامه‌ریزی‌های کلان پیش رو در افق‌های آینده را به امری غیر قابل انکار مبدل ساخته است. 
 
در صورت عدم توجه به زیر ساخت‌ها و ادامه روند کنونی تولید و مصرف سالانه کاغذ در کشور ایران، ضربه بسیار مهلکی بر محیط زیست، اقتصاد و رفاه اجتماعی وارد می‌شود. از این رو، مدنظر قرار دادن تغییر در الگوی تولید و مصرف و دیگر برنامه‌های زیر بنایی در این بخش می‌تواند کشور ایران را در تولید کاغذ به خودکفایی برساند و حتی به صادرات این محصول بر خلاف روند کنونی نیز کمک کند.
 
کاغذ سنگ ، خداحافظی با قطع درختان 
 
کاغذ سنگ (که با اسامی دیگری مثل کاغذ سنگی، کاغذ آهک یا کاغذ معدنی نیز نامیده می شود) نسل جدیدی از کاغذ است که در سالهای اخیر توسط محققان اختراع شده است. ماده اولیه این کاغذ پودر سنگ بوده که جایگزین استفاده از چوب درختان برای تولید کاغذ است. از خواص آن ضد آب بودن ، مقاومت در برابر پارگی، جلوه ی جادویی رنگها بر روی آن و در نهایت برگشت پذیری آن به خاک طی دوره کوتاه مدت عنوان می گردد.
روش تولید کاغذ سنگ با فرآیند تولید کاغذ از خمیر چوب منحصراً از طریق استفاده از ترکیبی از پودر معدنی و تزریق مقدارکمی رزین غیر سمی تفاوت دارد. در نتیجه درتولید کاغذسنگ از هیچ درختی استفاده نمی‎گردد و همچنین هیچ آب آلوده  و هیچ‎گونه گازی مضری تولید نمی‎شود.
کاغذ سنگ نه تنها یک راه حل جایگزین است، بلکه همچنین محصولیست که کمترین تأثیر را بر سیارۀ سبز ما دارد. بنابراین قیمت مناسب و رقابتی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
کاغذ سنگ ، اصالتا" سبز: 
 
منشأ کاغذسنگ که از مواد حاصل از اکتشافات مجاز و همچنین ضایعات حاصل از استخراج معادن سنگ است به رنگ طبیعی روشن و سفید و محصول نهایی صاف به دلیل  ویژگیهای کربنات کلسیم که به معنی عدم وجود کلر و یا اسید در فرآیند تولید است معطوف می گردد.
دیگر خواص مهم محصولات کاغذسنگی عبارتند از ضد آب بودن، مقاوم در برابر حشرات و بیدخوردگی، مقاوم در برابر پارگی و آتش، دافع چربی، سازگار با استاندارد RoHS برای تجهیزات برقی و تخریب پذیر در برابر نور و همچنین قابلیت بازیافت ضایعات و بازیافت زباله های ایجاد شده توسط  مصرف کنندگان است .
این کاغذ دارای گواهی های لازم برای انطباق با استانداردها غذایی و دارویی از قبیل FDA   است.
 
کاربردهای کاغذسنگ:
 
فقط حد تصور شماست که نهایت کاربردهای کاغذ سنگ را تعیین می‎کند.کاغذسنگ، علاوه بر دارا بودن رنگ سفید روشن طبیعی، سطح نرم و صاف و ابریشم گونه دارد.
کاغذ سنگ با دارا بودن خواصی برشمرده شده تنها یک محصول جایگزین نیست، بلکه محصولی است که کمترین تاثیر را بر روی سیاره سبزمان دارد.
کاغذ سنگ، به عنوان یک محصول برتر، در ضخامت و اندازه های مختلف، از کاغذ خیلی نازک تا مقوای زخیم، تولید می گردد. با افست یا UV  می توان روی آنها چاپ کرد و این کاغذها توانایی جذب آب و جوهر سویا را دارند.
کاغذ سنگ را، بسته به کاربرد آن، می توان در برابر حرارت عایق بندی نمود، دوخت، گومت در آن ایجاد کرد و به طناب و نایلون نیز تجهیز نمود.
 
 
مهمترین کاربردهای کاغذ سنگ :
کاربردهای تجاری
بسته بندی غذایی و دارویی منطبق با استاندارد FDA
کاربردهای صنعتی
برچسب و لیبل
کاربرد در معرض رطوبت وآب
انتشارات
جایگزین برای خمیر کاغذ های سنتی مانند کاغذ و فیلم سنتزی ، کاغذ اندود شده، کاغذ بازیافتی و ورقه PVC
کاربردهای نمایشگاه (پوستر،کاتالوگ و بروشور،ساک دستی و ...)
کاربردهای درون ساختمانی
قالب‎های صنعتی
کاربردهای اداری
 
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک