مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/03/12 تعداد بازدید: 256
print

خیلی مواقع است که والدین فقط به دلیل از بین بردن یک علامت روان پزشکی مثل اضطراب, افسردگی, ترس, وسواس, پرخاشگری و به روان پزشک اطفال, روان شناس و مشاور مراجعه نمی کنند بلکه مراجعه می کنند تا بیاموزند چگونه کودک خود را توانمندتر کنند, چگونه مهارت های اجتماعی و ارتباطی او را ارتقا دهند و چه بکنند تا کودکان شان زندگی سالم تر, موفق تر, شادتر و راحت تری داشته باشند

 خیلی مواقع است که والدین فقط به دلیل از بین بردن یک علامت روان پزشکی مثل اضطراب, افسردگی, ترس, وسواس, پرخاشگری و به روان پزشک اطفال, روان شناس و مشاور مراجعه نمی کنند بلکه مراجعه می کنند تا بیاموزند چگونه کودک خود را توانمندتر کنند, چگونه مهارت های اجتماعی و ارتباطی او را ارتقا دهند و چه بکنند تا کودکان شان زندگی سالم تر, موفق تر, شادتر و راحت تری داشته باشند

خیلی مواقع است که والدین فقط به دلیل از بین بردن یک علامت روان‌پزشکی مثل اضطراب، افسردگی، ترس، وسواس، پرخاشگری و... به روان‌پزشک اطفال، روان‌شناس و مشاور مراجعه نمی‌کنند بلکه مراجعه می‌کنند تا بیاموزند چگونه کودک خود را توانمندتر کنند، چگونه مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی او را ارتقا دهند و چه بکنند تا کودکان‌شان زندگی سالم‌تر، موفق‌تر، شادتر و راحت‌تری داشته باشند. پس همیشه مراجعات به دلیل کاستن درد و رنج بیماری نیست، خیلی از اوقات برای یک زندگی بهتر و راحت‌تر است.

● آیا کودک اعتماد به نفس خوبی دارد؟

مقوله اعتماد به نفس، یکی از موارد بسیار مهم در داشتن یک زندگی موفق‌تر و شادتر است. شاید همان اندازه که مهم است بدانیم چه بکنیم تا اعتماد به نفس کودک خود را افزایش دهیم، به همان میزان هم مهم باشد که بدانیم، چه کارهایی را بکنیم تا به اعتماد به نفس کودک لطمه نزنیم. همیشه انجام دادن چیزها یا گفتن مهم نیست بلکه بسیاری مواقع انجام ندادن و نگفتن نجات‌دهنده است. در زیر توصیه‌هایی برای شما آمده است و اینکه چه بکنید و چه نکنید.

● توانایی‌ها و علایق کودک را تشویق کنید

همه ما ضعف‌ها و توانمندی‌هایی داریم. چیزهایی هست که ما به آن علاقه مندیم و از انجام دادن آن لذت می‌بریم. بچه‌ها نیز استثنا نیستند. والدین باید توانمندی‌ها و علایق کودک خود را بشناسند و حوزه‌هایی را که در آن، بچه‌ها توانایی و استعداد بیشتری دارند، بیابند و تقویت کنند. تقویت این قسمت‌ها به بچه‌ها احساس خوب بودن و بهتر بودن می‌دهد. پاداش و تشویق شما ممکن است فقط یک کلام دلگرم‌کننده باشد: <این آهنگ را که می‌زنی، من یاد دوران دبیرستانم می‌افتم و...> و یا ممکن است یک رفتار ساده و بدون هزینه از طرف شما باشد مثل چسباندن نقاشی کودک روی دیوار اتاق.

البته تشویق کردن به این معنا نیست که شما فقط روی یک نقطه تمرکز کنید و کودک خود را یک بعدی پرورش دهید بلکه باید سایر مهارت‌های مورد نیاز و متناسب با سن و جنس کودک را به او بیاموزید.

نکته دوم و بسیار مهم این است که مواظب باشید به دنبال علاقه‌مندی‌های کودک خود باشید و نه علاقه‌مندی‌های خودتان. بسیاری از ما ممکن است علایق و آرزوهایی داشته باشیم که به آن نرسیده‌ باشیم و حالا این آمال و آرزوها را می‌خواهیم روی فرزندمان پیاده کنیم. شاید آرزوی شما این باشد که فرزندتان پزشک شود ولی او از ادبیات لذت می‌برد.

● کودک را تحسین کنید و به او پاداش بدهید

تشویق و پاداش معادل رشوه نیست. به یاد داشته باشید که همه به عنوان پدر و مادر دوست داریم که فرزندان‌مان احساس خوبی درباره خود داشته باشند. تشویق، تایید و تحسین کودک یک راه برای رسیدن به این هدف است. بعضی از والدین فکر می‌کنند زیاد تشویق کرده‌اند ولی آیا ممکن نیست که روش پاداش و تشویق شما نادرست باشد؟ یا شاید ممکن است فکر کنید که زیاد تشویق کرده‌اید؟ یعنی اینکه این تشویق‌ها را داخل ذهن خود انجام داده‌اید ولی آن را به زبان نیاورده‌اید. لازم است که با کلام خود به دیگران بازخورد مثبت دهیم. از تشویق‌های کلامی حتما استفاده کنید: <تو واقعا منو ذوق زده کرده‌ای، خیلی عالی بود، خیلی خوشحال شدم وقتی دیدم...، چقدر کیف کردم، تو واقعا باید به خودت افتخار کنی، من به تو افتخار می‌کنم....>

توجه و تشویق‌های غیر کلامی را از کودک خود دریغ نکنید مثل تکان دادن دست، چشمک‌زدن به او، دست زدن به شانه او، نوازش‌ موهای او و بوسیدن کودک و...

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک