مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/10/09 تعداد بازدید: 210
print
پدر «Father»

حساس پدر از فرزند داری

تحقیقات روانشناسان نشان داده است که غریزه ای به نام غریزه پدری وجود ندارد. دوستی پدر با فرزند و پذیرش و حمایت او جنبه فرهنگی، مذهبی و اخلاقی دارد. ولی در عین حال مرد از اینکه پدر شده است بدون احساس و یا نسبت به آن بی تفاوت نیست.
 
پدری برای فرد موجد احساس و کودک برای پدر هم چون یک غذای روحی است. فردی که دارای فرزند شده است احساس می کند دارای شأن و موقعیتی شده است که آن موقعیت را تا حال واجد نبوده و افراد مجرد هم آن را دارا نیستند. این احساس برای او پدید می آید که فردی کامل است و یا از نقض و نارسائی بیرون آمده است و می تواند جداً فردی سرافراز باشد.
 
بابا بودن به مرد احساس قدرت می دهد، آنچنان که خود را جداً قوی و نیرومند حس می کند و بر اساس این قدرت خود را لایق نوعی خاص از احترام و کمال می داند. در سایه پدری است که او کدخدای خانواده می باشد، در خود این وظیفه جرأت را می یابد که زندگی را مشی و سر و سامان دهد و برای حیات و سعادت خود و اعضای خانواده برنامه ریزی نماید.
 
ارزش و مقام پدری
در اسلام پدری شأنی مهم، مقامی شامخ و ارزشی فوق العاده است. نام پدر عام است و از آن مفاهیم سرپرستی، احترام، شأن و شوکت، رتبتی که در قبال آن دیگر حرفی نباید زد، تصمیم گیری که رأی ها در برابر آن ساکت است حاصل می شود و این امر تا حدی است که رهبر یک امت یا جامعه را هم می توان بابا خطاب کرد.
 
چه ارزشی و مقامی از این بالاتر که فردی در رتبه امانت داری خدا قرار گرفته و باید فرزند را که امانت و هبه خداوند است بپروراند و رشد و پرورش دهد. و چه مقامی بالاتر از این که او کدخدای خانواده است و اعضای خانواده تسلیم رأی و نظر او هسند و یا در روزی رسانی او را خدای خویش می دانند.
 
مقام او مقام مشارکت فعال در تعیین سرنوشت جامعه است اینکه در هر جامعه ای تابع خوب یا متبوعی خوب است به حقیقت حکایتی و نشانه ای از آثار تربیت پدران است. اگر خیر و صلاحی نصیب امت و جامعه ای می شود بدان علت است که پدرانی در امر تربیت و صلاح نسل تلاش هایی هدف دار انجام داده اند و نسلی شایسته و پاک پرورانده اند.
 
پدر چهره برجسته خانواده
پدرها از دید کودک چهره برجسته خانواده است و در ذهن و روان کودک جای دارد و شخصیتی است که همه کردار و گفتار و رفتارش برای طفل حساب شده است. او پدرش را داناترین، نیرومندترین، زیباترین موجود می داند و آرزو می کند چون او باشد و رفتار او را تقلید می کند.
 
کودک در حدود دو و سه سالگی پدر را مورد توجه قرار داده و می کوشد برای او احترامی قائل شود و حریمی در رابطه با او بگیرد. این امر در این رابطه است که او پدرش را بزرگ ترین شخصیت و عاقل ترین آنها می شناسد و تصورش این است او کسی است که هیچکس را یارای همسانی با او نیست.
 
به خاطر این اقتدار است که او از پدرش خوشش می آید و او را مدل زندگی قرار می دهد. اگر کودکی علیه پدرش سخنی بگوید او با تمام قدرت در برابر او می ایستد و جداً از او دفاع می کند. او نمی تواند قبول کند که فردی از او مهمتر در جامعه باشد و تصورش از این دید غنی است اگرچه پدر محتوایی نداشته باشد.
 
به خاطر احساس این برجستگی است که طفل در خانه با پدر رسمی برخورد می کند و سعی دارد مبادی آداب باشد و بین خود و او حائلی ببیند. او با مادرش بدون ملاحظه و رودرباستی برخورد می کند در حالی که با پدر این چنین نیست و حتی در مواردی سعی دارد از کانال مادر با پدر در ارتباط باشد.
 
 
کار و وظیفه پدری
مردم گمان دارند برای پدر شدن نیاز به فراگیری هیچ گونه فنون و اطلاعی ندارند در حالی که پدری از نظر ما خود فنی است که ناشی از آگاهی و مهارت است. آگاهی های لازم در این رابطه را قبل از پدر شدن باید کم و بیش به دست آورد و مهارت آن را در طول کار و برنامه پدری بدست خواهد آورد.
 
پدری یک فن است و برای آن عقل و تدبیر و برنامه ریزی و داشتن طرح و نقشه و هدف و روش ضروری است. خانه یک کارگاه انسان سازی است. شخصی می تواند در آن به نیکویی کار و عمل کند که خود را از قبل آماده و تجهیز کرده است. در امر تربیت مسائل بسیاری وجود دارد که کسی نمی تواند مدعی شناخت و اطلاع از آن باشد و ناگزیر باید مسائل و فنون مربوط به آن را فرا گیرد و این خود مؤید این نکته است که کار پدری کاری عملی است، در آن مطالعه، فراگیری، آگاهی از وظایف مطرح است.
 
کار پدری از دیدی امانت داری خدا است. پدر امانتدار خداوند است و نمی توان این وظیفه را ناچیز انگاشت. پدر باید این لیاقت را نشان دهد که می تواند امانت داری مورد اعتماد باشد وگرنه پدری افراد زیر سؤال است و شاید هم این بازخواست مطرح باشد که چرا تب به چنان امری داده است.
 
این خطاست که فردی در صدد گول زدن خود باشد و فرزندان را صرفاً به خود رها کند و یا به پناه دیگران وا دارد. واقعیات قابل انکار نیستند و حساب و کتاب و معاد و جزا فراموش شدنی نیستند. خداوند در رابطه با این امانت آدمی را مورد بازخواست قرار می دهد ضمن اینکه فرزند هم در آن سرای از پدر طلب کار است.
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک