مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/08/02 تعداد بازدید: 314
print
نویسنده: عبدالله ساوه دربندسری  والدین نسبت به سرنوشت فرزندان خود مسئولند. «یا بُنَیَّ ارْکَبْ مَعَنا»

سفارش به نماز، امر به معروف و نهی از منکر ، صبر

 
یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ اصْبِرْ عَلى‏ ما أَصابَکَ إِنَّ ذلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُور (1)
 
پسرم! نماز را بر پا دار، و امر به معروف و نهى از منکر کن، و در برابر مصائبى که به تو مى‏رسد با استقامت و شکیبا باش که این از کارهاى مهم و اساسى است.
 
نماز مهم ترین پیوند معبود با خالق است و امر به معروف و نهى از منکر مهم ترین دستور اجتماعى.
 
از طرفی در همه کارهاى اجتماعى مخصوصاً در برنامه امر به معروف و نهى از منکر، مشکلات فراوانى وجود دارد و سلطه‏ جویان و گنهکاران آلوده و خودخواه، به آسانى تسلیم نمى‏شوند و حتى در مقام اذیت و آزار و متهم ساختن آمران به معروف و ناهیان از منکر بر مى‏آیند که بدون صبر و استقامت و شکیبایى هرگز نمى‏توان بر این مشکلات پیروز شد. (2)
 
 
تعلیم آداب اجتماعی به فرزندان
 
سفارش به خوشرفتاری با مردم، نهی از غرور و تکبر و اعتدال در امور
 
وَ لا تُصَعِّرْ خَدَّکَ لِلنَّاسِ وَ لا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ کُلَّ مُخْتالٍ فَخُورٍ وَ اقْصِدْ فِی مَشْیِکَ وَ اغْضُضْ مِنْ صَوْتِکَ إِنَّ أَنْکَرَ الْأَصْواتِ لَصَوْتُ الْحَمِیر (3)
 
پسرم! با بى اعتنایى از مردم روى مگردان، و مغرورانه بر زمین راه مرو که خداوند هیچ متکبر مغرورى را دوست ندارد. (پسرم!) در راه رفتن اعتدال را رعایت کن، از صداى خود بکاه (و هرگز فریاد مزن) که زشت‏ترین صداها صداى خران است. (4)
 
ناگفته پیدا است که منظور لقمان، تنها مسأله روى گرداندن از مردم و یا راه رفتن مغرورانه نیست، بلکه منظور مبارزه با تمام مظاهر تکبر و غرور است، و از آنجا که این گونه صفات - قبل از هر چیز- در حرکات عادى و روزانه نمود پیدا می‌کند، آنها را ذکر نموده است.
 
 
نکته:
 
در سفارش‏هاى لقمان به فرزندش، نُه أمر و سه نهى آمده است نه أمر:
 
1-نیکى به والدین 2- تشکر از خدا و والدین 3- مصاحبت همراه با نیکى به والدین 4- پیروى از راه مؤمنان و تائبان 5- برپا داشتن نماز 6- امر به معروف 7- نهى از منکر 8- اعتدال در حرکت 9- پایین آوردن صدا در سخن گفتن
 
و امّا سه نهى:
 
نهى از شرک 2- نهى از روى گردانى از مردم 3- نهى از راه رفتن با تکبّر. (5)1-
 
 
نکته:
 
از آنجا که در آیاتی از قرآن کریم به داستان نوح و فرزندش، و نیز داستان ابراهیم و فرزندش اشاره شده، این آیات را آورده و به ذکر چند نکته کوتاه از آنها که مرتیط با موضوع بحث است، اشاره می‌کنیم:
 
وَ هِیَ تَجْرِی بِهِمْ فِی مَوْجٍ کَالْجِبالِ وَ نادى‏ نُوحٌ ابْنَهُ وَ کانَ فِی مَعْزِلٍ یا بُنَیَّ ارْکَبْ مَعَنا وَ لا تَکُنْ مَعَ الْکافِرِینَ قالَ سَآوِی إِلى‏ جَبَلٍ یَعْصِمُنِی مِنَ الْماءِ قالَ لا عاصِمَ الْیَوْمَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ إِلاَّ مَنْ رَحِمَ وَ حالَ بَیْنَهُمَا الْمَوْجُ فَکانَ مِنَ الْمُغْرَقِینَ (6)
 
و آن (کشتى) آنها را از لابلاى امواجى همچون کوه پیش مى‏برد. (در این هنگام) نوح، فرزندش را که در گوشه‏اى قرار داشت صدا زد (و گفت اى پسرم! (ایمان بیاور و) با ما سوار شو و با کافران مباش.
 
پسر نوح گفت: بزودى به کوهى پناه مى‏برم تا مرا از آب حفظ کند. (نوح) گفت: امروزجز (براى افراد مؤمن) و کسانى که مورد رحم قرار گرفته‏اند، هیچ حافظ (و پناهگاهى) درمقابل قهر الهى نیست. (در این هنگام) موجى میان آن دو جدایى انداخت و او (پسر نوح) غرق گردید.
 
 
چند نکته:
 
1- والدین نسبت به سرنوشت فرزندان خود مسئولند. «یا بُنَیَّ ارْکَبْ مَعَنا»
 
2- همنشینى با کافران، حتّى پسر پیامبر را نیز از آئین حقّ جدا مى‏سازد. «لا تَکُنْ مَعَ الْکافِرِینَ»
 
سعدى مى‏گوید: پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوّتش گم شد
 
 
3-  سالم بودن خانواده به تنهایى کافى نیست، محیط کفرآلود هم مایه‏ بسیارى از انحرافات مى‏شود. «لا تَکُنْ مَعَ الْکافِرِینَ» (7)
 
 
فَبَشَّرْناهُ بِغُلامٍ حَلِیمٍ فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْیَ قالَ یا بُنَیَّ إِنِّی أَرى‏ فِی الْمَنامِ أَنِّی أَذْبَحُکَ فَانْظُرْ ماذا تَرى‏ قالَ یا أَبَتِ افْعَلْ ما تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِی إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِینَ (8)
 
 
پس ما او را به نوجوانى بردبار مژده دادیم. پس چون نوجوان در کار و کوشش به پاى او رسید، پدر گفت: اى فرزندم! همانا در خواب (چنین) مى‏بینم که تو را ذبح مى‏کنم پس بنگر که چه مى‏بینى و نظرت چیست؟
 
فرزند گفت: اى پدر آنچه را مأمور شده‏اى انجام ده که به زودى اگر خدا بخواهد مرا از صبر کنندگان خواهى یافت.
 
 
چند نکته:
 
1-  ازنشانه‏هاى فرزند خوب، کمک به پدر در کار و تلاش است. «مَعَهُ السَّعْیَ»
 
2- در خانواده گفتگوى پدر با فرزندان، باید عاطفى و محترمانه باشد. «یا بُنَیَّ، یا أَبَتِ»
 
 
در راه خدا، باید از همه‏ دلبستگى‏ها حتى دلبستگى به فرزند دست کشید. (فرزندى که حدود یک قرن در انتظارش بوده و با دعا و تضرّع او را از خداوند گرفته است، اکنون که رشد کرده و بازویى براى پدر پیرش شده است، باید با دست خودش او را ذبح کند) «أَنِّی أَذْبَحُکَ»
 
3-  براى رشد و شخصیّت دادن به فرزندان خود، با آنان مشورت کنید و از آنان نظر بخواهید.
 
4- «فَانْظُرْ ماذا تَرى‏» (9)
 
 
پاورقی:
 
1- لقمان/17
 
2-  تفسیر نمونه، ج‏17/ ص53
 
3-  لقمان/18و19 لقمان/17
 
4- تصعیر، نوعى بیمارى است که شتر به آن گرفتار مى‏شود و گردنش کج مى‏شود. لقمان به فرزندش مى‏گوید: تو بر اساس تکبّر مثل شترِ بیما، گردنت را با مردم کج نکن.
 
«مرح»، به معناى شادى زیاد است که در اثر مال و مقام به دست مى‏آید.
 
«مختال» به کسى گویند که بر اساس خیال و توهّم خود را برتر مى‏داند، و «فخور» به معناى فخرفروش است.(تفسیر نور، ج‏9/ ص 261)
 
5- تفسیر نور، ج‏9/ ص 269
 
6- هود/426
 
7- تفسیر نور، ج‏5، ص/ 3237
 
8-  صافات /101 و 1028
 
9-  تفسیر نور، ج10/ ص 49
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک