مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/10/09 تعداد بازدید: 237
print
 مادر

مادر که البته بیشتر عوام مامان نیز نامیده می شود و قدیمی تر ها نه نه نیز او را صدا می زدند کلمه محبوب همه آرمان ها و انسان ها در همه زمان هاست. مادری تنها مربوط به جامعه انسان ها نیست؛ بلکه در عالم حیوانات هم وجود دارد. اما شکل تکامل یافته آن در انسان دیده می شود که ما نیز از آن بحث می کنیم.

 
گهواره جنبان تاریخ است. معجونی است از عشق و عاطفه و مهر و محبت و دلسوزی و ایثار و فداکاری او مظهر عشق و محبت و بلکه خود عشق است. او بزرگ پرچمدار عاطفه است. در مکتب عشق به انسان ها، عشق به مامان اولین و آخرین فصل درس عشق است.
 
ادبیات ملل مختلف جهان، همگی شخصیت بزرگ و ویژگی های مادری را تکریم کرده اند و در قالب کلمات شیوا و با جملات زیبا و دلنشین او را توصیف کرده اند. اولین و اصیل ترین زبان و سخن هر کس، زبان مادری اوست؛ چرا که آن زبان را در دامان مادر فرا گرفته است و این افتخاری بزرگ برای مادران است.
 
اهمیت مادری همین بس که وجود جامعه از اوست؛ مرد از او به وجود می آید. حاکم، قاضی، دکتر، نویسنده، فرمانده، دانشمند، هنرمند و … همگی دست پرورده او هستند. اجتماع سالم و افراد صالح به او افتخار می کنند. یک زن در ابتدا دختر است و بعد از آن نقش همسری می پذیرد و آخرین مرحله تکامل او مادر شدن است؛ و گرچه در انتها شاید مادربزرگ شود، اما باز هم مادر است.
 
آنچه در قرآن می توانیم در این مورد به آن پی ببریم این است که در قرآن، شخصیت مادر همانند پیامبران تبیین شده است. چنانکه به مادر موسی وحی شد همانند پیامبران و در جای دیگر پیامبری به مادرش نسبت می دهد.
 
دانلود مقاله درباره مادر (مامان)
دانلود مقاله درباره مادر (مامان)
 
مقصود از مادر
مادر، تجلی گاه با عظمت قدرت خداوندی است. از لحاظ جسمی، ساختمان وجودی یک زن بسیار عجیب تر از مرد است که مهمترین قسمت آن رحم است؛ رحمی که جایگاه پرورش بهترین مخلوقات الهی و جلوه گاه بزرگترین نشانه وجود قدرت خداوندی است، و از نظر روحی، خداوند مادر را مظهر عطوفت و مهربانی و ایثار قرار داد.
 
خداوند متعال نسبت به بندگانش مهربان و رئوف است؛ اما برای اینکه انسان های خاکی و مادی، بهتر بتوانند طعم مهر و محبت را بچشند و این معنا را درک کنند، گوشه ای از عظمت الهی خود را که مهربانی است، در وجود و نهان مادر قرار داده است خداوند حکیم، میل به پرورش کودک را در وجود مادران نهاده که این میل و رغبت در سنین بلوغ آشکار می شود و در دوران حمل، به عالی ترین مرحله می رسد و بعد از تولد فرزند کاملاً تجلی پیدا می کند.
 
مادر فردی است که در دوران جمل و پس از آن، پرورش صحیح فرزندان را با تمام سختی هایش و بدون چشمداشت مادی، به عهده می گیرد.
 
مادر کسی است که پس از تحمل دوران مشکل بارداری و دوران پر زحمت بچه داری دوران تربیت صحیح کودک را هم به عهده می گیرد؟
 
آری مادر در تربیت فرزند، فرقی بین زشت و زیبا، سالم و بیمار، دختر و پسر نمی بیند و برای همه شان از سر صدق و صفا زحمت و رنج می کشد.
 
اما با تمام این حرف ها و تعریف ها، از نظر جهان آفرینش مادر کسی است که آمادگی مادری داشته باشد. گرچه تمام بحث های ما حول محور مامان کودک است، اما آن زن نازایی هم که دارای حس مادری و همچنین مهر و عطوفت و رأفت مادری است، از نظر ما مامان است و به طور کلی هر زنی، مادری است گرچه بعضی از آنها نتوانند وظیفه مادری را انجام دهند.
 
دانلود مقاله در مورد مادر یا مامان
دانلود مقاله در مورد مادر یا مامان
 
مادر از دید کودک
همان گونه که لفظ مادر، مهر و محبت را به یاد انسان می آورد، به همین صورت تصور مادر بدون تصور کودک غیر ممکن است. کودک در نظر مادرش، جگر گوشه ای است فراموش نشدنی و بهتر است بگوییم کودک وجود دیگری از مادرش است که مادر سعی در پرورش روح و جسم او دارد. اما در نظر کودک مادری کیست و چگونه باید باشد؟
 
در مسائل جسمی : در دید کودک مادری کسی است که برای او غذا تهیه می کند، شیرش می دهد و بعد از قطع شیر، هر غذایی که بخواهد و به هر اندازه که بخواهد برایش تهیه می کند و حتی مادرش گرسنه می ماند تا او سیر شود.
 
مادر از دید کودک، مددکار او است، هر کاری را که او نتواند بکند، مادرش انجام می دهد و یا به او کمک می کند، در حال بیماری نمی گذارد او درد و رنج زیاد بکشد و گاهی از بیماری او بیمار می شود و اشک می ریزد. در دید او، مادرش پوشاک وی را تهیه می کند، لباس های قشنگ به او می پوشاند، لباس او و جسم او را همیشه تمیز و پاکیزه نگه می دارد و در صدد پرورش و سلامتی جسم او است.
 
در مسائل روحی : در دید کودک، مادرش یک فرشته نجات و دلسوز و غم خوار او است و همه چیز را می داند و از دل کودکش آگاه است و اگر دروغ یا خطایی از او سر زند، ایشان از آن با اطلاع است.
 
از دید کودک مادرش پناه وی در هنگام خطر ها است و اگر خطایی کرد، او حاضر است بچه اش را ببخشد.
 
در دید کودک، او بدهکار است و باید هر چه که بچه اش خواست، در اختیارش بگذارد، مانند : در آغوش کشیدن، مهر و محبت کردن، تهیه غذا و لباس و اسباب بازی و … .
 
در دید او مادری یک فرد دوست داشتنی است که الگوی رفتار و کردار و اخلاق وی می باشد. البته بعضی از تصوراتی که کودک از مادرش دارد، صحیح است و بعضی دیگر از توقعات او، ناصحیح است که مادرش باید با شناخت و آگاهی لازم در صدد متعادل کردن آنها باشد تا مبادا موجب ضررهای روحی و جسمی در حال یا آینده گردد.
 
مهر و محبت مادری
از بزرگ ترین اسرار زندگی بشر، مهر و محبت است که در مادر چندین برابر بیشتر وجود دارد؛ زیرا او از لطافت و احساسات بیشتری برخوردار است و ما از آن به مهر و محبت و عاطفه مادری تعبیر می کنیم.
 
خداوند برای این که انسان ها بهتر و سالم تر زندگی کنند، دستوراتی داده است؛ اما مهر و محبت نسبت به کودک را به طور ذاتی در وجود مادر نهاده است.
 
اگر خداوند می فرمود نسبت به نوزاد تازه متولد شده یا نوزاد در حال رشد مهر ورزید و خوب از او محافظت نموده و در حال گرسنگی و درد و رنج و در هر لحظه از شبانه روز مواظب حال او باشید، ممکن بود پدر و مادر بالاخره خسته شوند و آن چنان که باید، از او محافظت و مواظبت نکنند. لذا خداوند حکیم مهر مادری را به وجود آورد تا مـادر پروانه وار گرد شمع وجود نوزاد بچرخد و از هر گونه خدمتی به او دریغ نورزد. به همین خاطر است که می گوییم : مهر مادری یک مهر الهی و یک نعمت خدایی و برای کودک مقدس و پر ارج است.
 
این مهر، مهری است که قابل جانشینی نیست؛ هیچ مهری چون مهر مادری ریشه دار نیست و هیچ خشمی چون خشم مادری زودگذر و آمیخته به مهرنیست و هیچ مهری هرگز به مهر مادری نمی رسد و حتی مهر پدر ممکن است بر اثر تغییر احوال و عوامل از بین برود، اما مهر مادر مداوم است.
 
گوش ما عادت دارد که به محض شنیدن لفظ مادر، ذهن را متوجه مفهوم مامان کند و با شنیدن لفظ مادر، منتظر مکمل آن یعنی مهر می شود.
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک