مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1398/04/25 تعداد بازدید: 149
print
راهکارهای جذب نسل جوان به مساجد

لازم است مساجد فعّال شوند به گونه ای که قدرت جذب نسل جوان را پیدا کنند بدین منظور امور زیر ضروری است:

1- توسعه و ارتقای فعالیت های فرهنگی و سیاسی مسجد.

2- افزودن بر جاذبه های مسجد، مانند برگزاری کلاس های هنری و علمی در رشته های گوناگون، تأسیس مکان های مناسب ورزشی و دعوت از مربیان با تجربه برای آموزش، برگزاری اردوهای سیاحتی و زیارتی نمایش فیلم و اجرای تئاتر و مانند آن با رعایت موازین اسلامی.

3- رسیدگی به ساختمان، نظافت و مسائل رفاهی مسجد، تشکیل و تقویت کتابخانه مناسب برای مسجد، همچنین در اختیار داشتن کتابهای مفید و متنوع.

4- یکی از عوامل مهمی که بر اساس نتایج تحقیق، نقش تعیین کننده ای در جذب نسل جوان دارد امام جماعت مساجد و ویژگی های اخلاقی و رفتاری وی در برخورد با نمازگزاران است بنابراین دقت در انتخاب امام جماعت با ویژگی های خاص معلومات دینی اجتماعی تربیتی سیاسی آگاهی به نسل جوان و قدرت ابتکار در جذب آنها (خوش رفتاری با جوانان، برخورداری از تقوای کافی و مانند آن) از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
5- از عواملی که در جذب نسل جوان به مسجد نقش زیادی دارد طولانی نشدن نمازهای جماعت است امام جماعت با در نظر گرفتن این نکته که جذب و حفظ جوانان در مسجد به ظرافتهای خاصی نیاز دارد باید رعایت حوصله و وقت نماز گزاران به ویژه نسل جوان را بنماید.


نکته هایى در سازندگى مذهبى جوانان‌

1- کسانى که در مورد دین با جوانان صحبت مى‌نمایند باید الگوى دین باشند و به آنچه که مى‌گویند عمل نمایند و تضادى بین گفته‌ها و اعمالشان نباشد.

2- باید در مسائل مذهبى که به جوانان عرضه مى‌شود تکیه بر واجبات نمود نه مستحبات.

3- باید براى جذب جوانان از جاذبه‌هاى گوناگون مشروع استفاده نمود همچون به خدمت گرفتن هنر، استفاده از ابزار و شیوه‌ هاى نوین آموزش و ...

4- باید آموزش مذهبى بر اساس انس و الفت، و محبت و جلب اعتماد همراه با آگاهى و استدلال منطقى صورت گیرد.

منبع: راسخون

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک