مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/10/03 تعداد بازدید: 206
print
یماری آسم و تنگی نفس

 تا بحال دچار تنگی نفس شده اید تا درد و رنجی که بیماران مبتلا به بیماری آسم «Asthma» هستند، را تجربه کنید؟ شاید بدون آب بتوانیم نهایت 1 روز را زنده بمانیم، ولی بدون هوا مطمئناً بیشتر از 1 دقیقه نمی توان بود و این خیلی دردناک است که کسی با این وضعیت نتواند نفس بکشد و یا نفس کشیدن برایش سخت باشد. منظور از سخت بودن این است که اگر حتی قصد تنفس هوا را داشته باشد، دچار درد در ناحیه قفسه سینه و گلو شود و یا سرفه های مکرر به طور طولانی بکند و … که در ادامه به آنها نیز اشاره می کنیم.

 
اگر شما هم علاقه مند به مقالات پزشکی هستید و یا قصد دارید تا با بیماری آسم بیشتر آشنا شوید تا از تنگی نفس پیشگیری کنید و یا حتی به فکر درمان این مریضی هستید، ما این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم، چون این مقاله یکی از مقالات کامل درباره بیماری آسم می باشد که تهیه گردیده است. مطالبی که در این مقاله آمده است، تعریف بیماری تنگی نفس، انواع بیماری آسم، چگونگی ایجاد شدن این بیماری، عوامل ترسیع و تشدید کننده، علائم، تشخیص و درمان آن، رابطه آلرژی ها با این بیماری ها، بیماری آسم در کودکان، پیشگیری از تنگی نفس، تغذیه مناسب و چندین مطالب دیگر که با دریافت این مقاله می توانید به همه آن مطالب دسترسی پیدا کنید.
 
همه چیز درباره بیماری آسم یا تنگی نفس
بیماری آسم تمام گروه های سنی را مبتلا می کند. در گذشته بیشتر کودکان قربانی این بیماری بودند ولی در کشورهای توسعه یافته از دو دهه قبل به بعد شیوع بیماری نژاد مسن تر بسیار بیشتر از کودکان بوده است. دلیل این تغییر جهت بیماری آسم مشخص نیست ولی به نظر می رسد که سابقه بیشتر استعمال دخانیات، استفاده از روش های درمانی بهتر که، گرچه بهبودی کامل نمی دهد ولی، مانع از مرگ بیماران آسمی شده، و تعداد بیشتری از موارد بیماری که به غلط «آسم» تشخیص داده می شود، از دلایل افزایش شیوع بیماری نزد افراد مسن تر باشد. عوامل ایجاد کننده حمله های آسمی و بروز حمله های حاد و مکرر آن مشابه عوامل ایجاد کننده بیماری انسدادی مزمن تنفسی است.
 
آسم در اثر انسداد برگشت پذیر مجاری عبور هوا به دلیل انقباض عضلات نای و نایژها، ایجاد می شود. واکنش شدید مجاری عبور هوا و التهاب آنها در ایجاد این بیماری نقش دارد. ممکن است تنفس مواد محرک و یا واکنش های الرژیکی باعث ایجاد حمله های آسمی شود. به این ترتیب که تأثیر محرک های خارجی و پاسخ های الرژیکی به آنها به طور مشترک به بروز تظاهرات بالینی بیماری بیانجامد. مراحل ایجاد بیماری آسم با مواجهه نخستین به محرک های موجود در هوای تنفسی شروع شده و سپس بدن نسبت به آنها حساسیت پیدا کرده و بالاخره مجاری هوایی واکنش شدید و غیر عادی بروز می دهند. تنگی نفس، سرفه، صدای وزوز عبور هوا از نای، احساس تنگی در قفسه سینه، خستگی در اثر تلاش برای تنفس، از نشانه های این بیماری است. اگر حمله های شدید آسمی فوری و با روش صحیحی درمان نگردند، کشنده خواهند بود. آزمایش تعیین کار ریه که توسط یک اسپیرومتری ساده عملی است، وسیله مناسبی برای غربالگری تعیین شدت بیماری آسم و وسعت انسداد مسیرهای عبور هوا در بیماری انسدادی مزمن دستگاه تنفس است.
 
اسپری استنشاقی بیماری آسم
اسپری استنشاقی بیماری آسم
 
بیماری آسم از شایع ترین بیماری های شغلی در ایالات متحده آمریکا، کانادا و سایر کشورهای توسعه یافته صنعتی بوده و شیوع آن در کشورهای در حال توسعه نیز با گسترش بعضی از صنایع خاص در حال افزایش است. برآورد می شود، که برای حساس شدن افراد به بیماری آسم، 200 عامل خطر مختلف در صنایع وجود دارد. فهرست این عوامل خطر شباهت زیادی به فهرست عوامل خطر ایجاد بیماری انسدادی مزمن ریه دارد ولی حیوانات، به خصوص گربه و حیوانات پشم دار آزمایشگاهی، نیز در ایجاد حساسیت آسمی نقش دارند.
 
پیشگیری از بیماری آسم
پیشگیری سطح اول شامل :
ترک کردن سیگار.
تهویه مکان های سرپوشیده از دود سیگار.
استفاده از روش های جدیدتر برای تهویه فضای کارگاه های صنعتی قبل از آن که ذرات و مواد معلق در هوا فضای کارگاه را آلوده کند.
غربالگری کارگران برای جستجوی حساسیت آنها نسبت به محرک های ریوی و پیشنهاد تعویض مشاغلی که آنها را در مواجهه با این محرک ها قرار می دهد.
آزمایش سالیانه و یا هر دو سال یک بار کار ریه ( بر حسب وسعت مواجهه با محرک های ریوی) با استفاده از اسپیرومتر و یا وسایل دیگر، از برنامه هایی است که می تواند به عنوان پیشگیری سطح دوم به اجرا گذاشته شود. ترک کامل سیگار برای کسانی که به مشکل تنفسی دچار شده اند اجباری بوده و توصیه اکید می شود که محیط کار آنها تعویض شده و در فضاهای کمتر آلوده کار کنند. دستگاه تنفس انسان قادر به ترمیم آسیب های مزمن ریوی نبوده و در حال حاضر هیچ دارویی نیز برای درمان کاهش کار ریه وجود ندارد. بنابراین تنها باید به آنچه گفته شد عمل شود.
 
پیشگیری سطح دوم برای بیماری انسدادی مزمن ریه
برای پیشگیری سطح دوم از این بیماری باید کارگران و سایر افرادی که در مواجه با خطر هستند غربالگری شوند. در این غربالگری افرادی که در شروع مبتلا به انسداد مجاری هوایی بوده و یا مقدار هوای جاری در هر دوم و بازدم آنها کاهش یافته باید به طور جدی، قبل از آن که بیماری آنها پیشرفت کند، از مواجهه با عوامل ایجاد کننده آن بر حذر گردند.
 
معمولاً این نوع غربالگری با اسپیرومترهای دستی انجام می شود. با دمیدن در این وسیله ساده و ارزان قیمت می توان مقدار حجم هوای بازدم را در یک ثانیه و یا در یک بار خارج کردن هوا، اندازه گیری کرد. این اسپیرومترها مجهز به کاغذهای یک بار مصرف است که در جلوی دهان گذاشته می شود و برای هر فرد عوض می شود. در داخل ایپیرومتر فقط هوای بازدم با فشار دمیده می شود و برای جلوگیری از انتقال عفونت باید مراقبت کرد که هوای دم از داخل آن وارد ریه نشود. گفته شده که این دو نوع اندازه گیری بسیار ساده از هوای بازدم برای تشخیص اغلب موارد بیماری انسدادی دستگاه تنفس کافی است. اهمیت اسپیرومتر برای اطلاع از کار دستگاه تنفس مانند اهمیت دستگاه اندازه گیری فشار خون برای تعیین کار دستگاه گردش خون است. عده ای از پژوهشگران توصیه کرده اند که تمام درمانگاه ها به منظور اندازه گیری منظم کار ریه مراجعه کنندگان مجهز به این نوع از امکانات باشند. مقدار هوای یک ثانیه ای بازدم و مقدار هوای یک بار باز دم باید هر سال اندازه گیری و گزارش شود. انجام آزمایش سالیانه کارگران حرفه های مختلف، به منظور تسخیص روند کاهش کار ریه آنها، نیز بسیار ضروری است. استفاده از این وسیله برای عموم مردم نیز مهم است.
 
بیماری های مزمن ریوی طاعون قرن بیستم بوده است. وحشت از این بیماری ها نباید در قرن بیست و یکم ادامه داشته باشند. ما می دانیم که این طاعون را چگونه متوقف کنیم. نسل جوان امروزی نباید مانند پدربزرگ های به ناتوانی و مرگ، به دلیل بیماری آسم، در اثر تنفس هوای آلوده گرفتار شود.
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک