مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/10/09 تعداد بازدید: 219
print
ژنتیک (Genetics)

علم و دانش ژنتیک (زادشناسی) موضوعی است که قرار است در این جا لینک دانلود مقاله را در اختیار شما قرار دهیم و اطلاعات خوبی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. مطالب این مقاله در قالب 5 فصل تقسیم شده که ما در اینجا فقط عنوان این پنج فصل را ذکر می کنیم. در ابتدا شما به طور کامل با علم ژنتیک آشنا می شوید. در فصل اول اساس کروموزومی وراثت مورد بررسی قرار گرفته شده است. در فصل دوم، ژنوم انسان مورد بحث قرار گرفته و ساختمان و عملکرد ژن‌ها و کروموزم ها معرفی شده است. الگو های توارثی تک ژنی عنوان فصل سوم از این مقاله می باشد. در چهارمین فصل، درباره اساس ژنتیک سلولی بالینی مطالبی نوشته شده است. و در آخرین فصل بیماری های ژنتیکی معرفی شده و پیرامون هر کدام توضیحاتی نوشته شده است.

 
طبق مطالعه این حوزه، ضمن آشنا شدن با دانش ژنتیک که البته آن را با نام زادشناسی هم می شناسند، تعدادی هم علاقه مند به کسب اطلاعاتی در مورد مشکلات وراثتی و خانوادگی هستند و البته موضوعی که از قدیم الایام باب بوده، این که فرزند شبیه به پدر شده و یا مادر؟ با این توضیح و مثال مختصر می رویم سر اصل مطلب.
 
متخصص ژنتیک
به پزشکی گفته می شود که بتواند مکانیزم های وراثتی را تشخیص دهد و در کنار آن توانایی در درمان مواردی همچون اختلالات ژنتیکی تخصص داشته باشد. این رشته از شاخه پزشکی، مانند تخصص های دیگر که در حوزه پزشکی هستند بعد از گذراندن واحد های دانشگاهی، نیاز به یک دوره آموزشی اضافه هم دارند.
 
بسیاری از متخصصان ژنتیکی که شما آن ها را می شناسید، معمولا در یکی از رشته های پزشکی دارای تخصص هستند (یعنی رشته تخصصی آن ها در دانشکده پزشکی بوده) و بعد از کسب آن، فوق تخصص این پزشکان ژنتیک پزشکی شده است.
 
رشته ژنتیک پزشکی، خود، دارای چند زیرمجموعه می باشد که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم. یکی از زیرمجموعه ها، ژنتیک بالینی می باشد که اگر بخواهیم توضیحی در مورد آن بدهیم، یعنی تشخیص و درمان بیماران. بعد از آن، نوبت به ژنتیک یاخته ای می رسد که آن را با نام سیتوژنتیک نیز می شناسند که وظیفه این رشته تشخیص آزمایشگاهی در نابهنجاری های کروموزومی می باشد. ژنتیک زیست شیمیایی مورد بعدی می باشد که کار آن درمان اختلالات آنزیمی و شیمیایی که در آزمایشگاه این موارد تشخیص داده می شود. مشاوره ژنتیک یکی دیگر از رشته های این دانش پزشکی می باشد.
 
ژنتیک به عنوان یک تخصص پزشکی
این روزها را می توان دوران مهیج و خاصی در طب و ژنتیک انسانی نامید. ژنتیک پزشکی با تشخیص دادن، درمان و برخورد با اختلالات وراثتی سروکار دارد.
 
همواره با سایر نظم های بیولوژی مدرن که ظاهر شده، پروژه ژنوم انسانی با هدف بصیرت های پایه ای که داشته به بسیاری از بیماری ها و پیشبرد کامل کردن روش های تشخیصی به صورت بسیار بهتر، روش ها و سنجش های پیشگیرانه صورت گرفته، و شیوه های درمانی در حال متحول ساختن ژنتیک انسانی و پزشکی در آینده ای نزدیک می باشد.
 
شناخت تکاملی مبحث DNA به نوبه خود شناسایی تمام ژن های انسان و در نهایت تعیین کننده این مسئله می باشد که وجود تنوع در ژن های شناسایی شده، چگونه با سلامت و بیماری ارتباط دارد، را ممکن خواهد ساخت.
 
ژنتیک و برنامه های رژیمی
همان طور که از مطالعات بر روی ژنوم انسانی به این نتیجه رسیده اند که متخصصین تغذیه باید با مفهوم پایه ای و اساسی در مورد ژنتیک انسانی و چگونگی تغییر در ظهور ژن ها تحت اثر مواد مغذی و شرایط تغدیه ای و ارتباط بین ژنتیک و تغذیه در بیماری های کرونیک و بیماری های چند علتی، آشنایی داشته باشند. در آینده، دیگر رشته های مرتبط با این علم از جمله : غذاهایی که روی آنها اصلاحات ژنتیکی انجام شده است، ژن درمانی و ارتباط متقابل بین ژن و محیط ، نقش بسیار مهمی برای متخصصین تغذیه خواهند داشت و بر روی روش های دارو درمانی و رژیم درمانی تأثیر خواهند داشت. سیاست های عمومی به این نتیجه رسیدند که رژیمی تهیه و تدوین کنند که برای همه افراد مناسب باشد تا توسط این رژیم، سطح سلامتی همه افراد بالا رفته و در نتیجه از بیمار شدن افراد جلوگیری شود. اما پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که هر فرد به توصیه های غذایی خاصی نیاز دارد که این توصیه ها باید بر پایه ژنتیک و ژنوم آنها باشد.
 
در حال حاضر متخصصین تغذیه و رژیم شناسان تمام تلاش خود را در جهت مراقبت از کودکان و بزرگسالان با استفاده از شناخت از بیماری های ژنتیکی آنها و در نتیجه درمان این افراد با استفاده از دانش ژنتیک و ترکیبات غذایی معطوف کرده اند. در مراقبت های بیمارستانی و یا مراقبت در خانه، رژیم درمان ها سعی می کنند تا برنامه ریزی انجام دهند که در آن برنامه، بر روی وزن بیماران نظارت داشته باشند و در برنامه های غذایی آنها، یک سری محدودیت های تغذیه ای ایجاد کنند به‌ویژه در افراد با تغذیه خارج دهانی و افراد با بی نظمی های متابولیکی و بیماری های کرونیک.
 
معرفی سینوژنتیک
اختلالات کروموزومی، یک گروه از بیماری های ژنتیک را تشکیل می دهند. آنها عامل یک بخش بزرگی از تمامی نارسایی ها و اتلاف های تولید مثل، بد شکلی های مادرزادی و عقب ماندگی ذهنی را تشکیل می دهند و نقش مهمی در پاتوژنز بدخیمی بازی می کنند.
 
اختلالات سیتوژنتیک تقریباً در 1 درصد از تولدهای زنده، در حدود 2 درصد از حاملگی ها و در زنان مسن تر از 35 سال که تحت تشخیص پیش از تولد قرار می گیرند و در نیمی از تمام سقط های خودبخودی سه ماهه اول وجود دارند.
 
سیتوژنتیک بالینی مطالعه کروموزوم ها، ساختمان آنها و وراثت شان به صورتی است که در عمل برای ژنتیک پزشکی به کار می رود. برای انجام آنالیز کروموزومی برای مقاصد معمول بالینی، سلول ها باید قابلیت رشد و تقسیم سریع در کشت را داشته باشند. در دسترس ترین سلول هایی که با این شرایط تطابق دارند گلبول های سفید خون به ویژه لنفوسیت های T هستند.
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک