مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/10/15 تعداد بازدید: 216
print
به استرس نه بگویید

fروز برخی اتفاقات تلخ و ناکامی های زندگی در کنترل ما نیست و نمی توانیم آنها را حل کنیم و به همین دلیل همواره استرس و اضطراب را در زندگی تجربه می کنیم و نمی توانیم خودمان را از شر آن خلاص کنیم .

 
بررسی روان شناسان ثابت کرده است، انسان قربانی شرایط نیست و رفتارها و عکس العمل هایش را انتخاب می کند. به بیان دیگر ما می توانیم مهارت هایی را بیاموزیم که به جای تکیه بر نکات منفی، عوامل استرس زا را از خود دور کنیم.
 
دکتر مهرنوش دارینی به عنوان یک روان شناس معتقد است: اجتناب از عوامل استرس زا راهی برای کسب آرامش است، اما در اصل لازم است مهارت هایی را بیاموزیم که چنانچه عامل استرس زا قابل حذف نباشد، باز هم بتوانیم با تغییر در شیوه تفکر خود سلامت روانمان را حفظ کنیم که یکی از مهم ترین این مهارت ها تغییر نگرش است.
 
بتی سا محمدی، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی نیز در گفت وگو با ما می افزاید: مهم ترین رمز موفقیت در هر مهارتی، باور داشتن به تغییر است و دوم این که بسیاری از افراد عجول هستند و انتظار دارند بسرعت مهارت ها را بیاموزند و زمانی که موفق نمی شوند، دست از تلاش و ادامه دادن برمی دارند. درواقع، صبر و تکرار از مهم ترین کلیدهای موفقیت در مقابله با اضطراب و استرس است. چنانچه فرد صبور و با پشتکار باشد و تمرینات را تکرار کند، می تواند با موفقیت به این مهارت دست پیدا کند.
 
چه کنم که خونسرد نیستم
واقعا چرا برخی افراد خیلی آرام و برخی دیگر بسیار مضطرب و استرسی هستند؟
 
محمدی با تاکید بر این که سبک زندگی افراد و نوع نگرش آنها باعث می شود تا از لحاظ شخصیتی متفاوت باشند، در این باره می گوید: از لحاظ شخصیتی، برخی افراد منش آرام تری دارند و در مقابل ناکامی ها کمتر دچار تنش و اضطراب می شوند و اصطلاحا به آنها خونسرد گفته می شود.
 
برخی افراد نیز در مقابل ناکامی ها و حوادث ناخوشایند، رفتارها و واکنش های بسیار تندی از خود بروز می دهند و در مقابل پدیده های پیرامون خود بسیار مضطرب و عصبی و نگران می شوند. این افراد از لحاظ بالینی، مضطرب و زودجوش تر از بقیه هستند. وی تاکید می کند: با وجود تفاوت های بالینی که به نوع و محیط تربیتی فرد باز می گردد، هیچ گاه برای یادگیری و کنترل اضطراب دیر نیست و چنانچه فرد عمیقا تمایل پیدا کند، می تواند از روش های درمان شناختی و تغییر نگرش بهره ببرد و کنترل استرس و اضطراب را بیاموزد.
 
یادگیری مقابله با استرس از کودکی
به خاطر داشته باشید، اولین مکانی که فرد در آن رفتارهای اجتماعی و بین فردی را می آموزد، خانواده است و مقابله با استرس ها و اضطراب ها در کانون خانواده آموزش داده می شود.
 
دکتر دارینی در این باره توضیح می دهد: در خانواده ای که اعضای آن بشدت مضطرب هستند، این اضطراب و نگرانی را به اعضای خانواده منتقل می کنند. مادری که مدام استرس دارد و در نگهداری از فرزند خود بشدت پریشان می شود و با هر رفتاری، واکنش های افراطی دارد نهایتا دچار فرسودگی می شود و بیشتر مواقع نگران است. او مهارت های مقابله با اتفاقات ناخوشایند و غیرقابل پیش بینی را ندارد و آن را نمی تواند به فرزند خود آموزش دهد .
 
وی می افزاید: در چنین شرایطی، چنانچه مادر از کودک خود بخواهد آرامش داشته باشد، کودک دچار تناقض می شود و عملکرد مادر را که از طریق مشاهده می بیند، بیشتر می آموزد و بیشتر دچار اضطراب و نگرانی می شود.
 
مهارت مقابله با استرس را یاد بگیرید
زندگی کردن در زمان حال، مهم ترین توصیه ای است که می توان برای کنترل استرس و اضطراب داشت، چرا که اکثر افراد به دلیل ترس هایی که از آینده دارند دچار اضطراب می شوند و نهایتا زمان حال را فراموش می کنند.
 
دکتر دارینی در گفت وگو با ما با بیان این مطالب و با اشاره به مهارت های کنترل استرس می افزاید: گام اول در برطرف کردن استرس و اضطراب، ریشه یابی عوامل ایجاد اضطراب است و پس از آن می توان مهارت مقابله با استرس را یاد گرفت.
 
تمرینات مقابله با اضطراب هم در خانواده و هم خارج از خانواده یعنی (مهدکودک، مدرسه و جامعه) باید آموزش داده شود. همچنین رسانه ها و کتاب های راهنما می توانند در همگانی کردن این نوع مهارت اثر داشته باشند.
 
دکتر دارینی می افزاید: در گام دوم لازم است، عوامل ایجاد کننده استرس را به دو دسته قابل کنترل و غیرقابل کنترل تقسیم و بررسی کنیم که در کدام مورد می توان دست برد و آن را تغییر داد و گام سوم تغییر سبک زندگی و استفاده از این مهارت ها از قبیل خروج از محیط تنش زا، حذف عوامل استرس زا، تمرینات تن آرامی و ریلکسیشن، مهارت برنامه ریزی، مدیریت زمان و مثبت اندیشی است.
 
پونه شیرازی
 
جام جم
 
گردآوری:گروه تندرستی و زندگی سالم
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک