مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/06/04 تعداد بازدید: 212
print
کادرسازی هزینه نیست

محمدرضا بهرامی کارشناس برنامه ریزی فرهنگی استان گفت: یکی از ضروریات مهم حفظ و صیانت از ارزشهای اسلامی و انقلابی کادرسازی و تربیت مدیران مجرب برای نظام است. ما باید همت کنیم و در این زمینه هزینه کنیم. اگرچه که اینها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.

محمد رضا بهرامی: 

وی ادامه داد: غفلت از کادرسازی و تربیت نیروی انسانی برای نظام، دلهره ایی قدیمی بوده است و با رصدی جامع نگر باید قبول داشت که در دهه آینده با یک خلا در این باره روبرو خواهیم بود.

 

کارشناس برنامه ریزی فرهنگی اظهار داشت: برای اینکه این خلا کادری را پر کنیم لازم است فرآیند این کادر سازی و روند آن از سرعت و شتاب بیشتری برخوردار شود.

 

بهرامی افزود: اگرچه کارهایی در این زمینه انجام شده؛ اما براساس برنامه ریزی مدونی نبوده و نیاز به بررسی و واکاوی نظرات تصمیم‌گیران و اصلاح فرایندها دارد.

 

فعال فرهنگی استان تصریح کرد: ما هر چه داریم از انقلاب است و اگر کادرسازی انقلابی پیگیری شود و برنامه ریزی و جهت دهی لازم آن انجام شود، اثرات بسیار مثبتی در تداوم حیات انقلاب و نظام و آرمان های آن خواهد داشت. مصداق بارز این سخن، حضرت امام خمینی (ره) می باشند که در سطوح مختلف این نوع کادرسازی را انجام دادند.

 

وی ادامه داد: افرادی همچون شهید بهشتی، شهید مطهری و رهبر معظم انقلاب اسلامی در سطوح مدیریتی کلان و خیل عظیم انقلابیون در سطوح بعدی، جزو موفقیت های امام راحل در موضوع کادر سازی است.

 

بهرامی در این راستا اشاره ای به بیانات مقام معظم رهبری در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان در سال ۱۳۷۷ داشت که معضم له در این باره فرمودند:

« در هنگامی که امام مبارزه را شروع کردند، من نمیتوانم بگویم که مثلاً در سالهای چهل و یک و چهل و دو ایشان کادرهای لازم را داشتند؛ لیکن امام کادرسازی میکردند. شما توجّه دارید که امام یک فرد جا افتاده علمی در حوزه علمیّه قم بودند و اطراف ایشان را جمعی از جوانان لایق و مؤمن احاطه کرده بودند. با قشرهای دیگر هم ایشان ارتباط داشتند. امام با پیامهای خود، با بیانهای خود، به معنای حقیقی کلمه، انسانها را تربیت و تصحیح میکردند؛ هم تربیت فکری، هم تربیت روحی و اخلاقی. یک کادر برجسته و لایق، کسانی نیستند که لزوماً درس مدیریّت یا دوره علوم سیاسی را گذرانده باشند؛ کسانی هستند که هدفها را خوب بفهمند، راهها را خوب تشخیص دهند، بتوانند خوب تصمیم بگیرند و خوب اقدام کنند. این با تربیتهای مداوم انجام می گیرد. این کاری بود که به طور طبیعی در مجموعه امام و به‌وسیله آن بزرگوار انجام میشد؛ نه در کلاس درس بخصوصی، بلکه با برخوردها، با رفتارها، با پیامها و با اصلاحها. ولی از این مهمتر، امام یک کادرسازی در سطح ملت کردند.»

وی تاکید کرد: اگر در لایه های نظام، این کادرسازی انقلابی شکل نگیرد و به این موضوع مهم توجه نشود، ارزش ها و آرمان های انقلاب به مرور زمان در جامعه کمرنگ خواهد شد و بالطبع خود این می تواند آسیب هایی را به همراه داشته باشد که امروز جزو دغدغه های مهم مقام معظم رهبری شده است.

 

کارشناس برنامه ریزی فرهنگی  اظهار داشت: جوهر کار در تمامی زمینه ها اعم از فرهنگی، اقتصادی و سیاسی افراد و نیروهای انسانی هستند. قدرشناسی و شناخت بیشتر ظرفیت‌ها و استعدادهای جوانی که در این عرصه‌ها نخبه و آماده فعالیت هستند مهمترین کاری است که باید انجام شود. 

 

مشاور جوان استان گفت: نیاز به کادرسازی به ویژه در حوزه مدیریت، به وضوح لزوم مشارکت دادن جوانان خوش فکر و دارای آموزه های نوین در تصمیم سازی ها را نشان می دهد.

 

بهرامی افزود: بدیهی است در اینجا وقتی از جوان‌گرایی، حرف به میان می‌آید، مقصودمان جوانانی است که در عرصه دانشگاهی-حوزوی استعداد خود را نشان داده و در بخش‌های کوچکتر مانند انجمن‌های دانشگاهی و سازمان‌های مردم نهاد (N.G.O) و دیگر فعالیت‌های اجتماعی برنامه‌های انجام شده و موفقی داشته‌اند.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: استفاده از جوانانی با مشخصات بالا، شرط لازم برای کادرسازی آتی جهت مدیریت شهری و کشوری بالنده و روزآمد است و لزوم آن بر همگان واضح می باشد.

 

 

فعال فرهنگی استان در پایان ضمن حفظ احترام پیشکسوتان مدیریت اجتماعی تصریح کرد: اگر قرار باشد همیشه افرادی که «بِرند» شده‌اند همه امور را به عهده داشته باشند، این سوال پیش می‌آید که نسل بعدی مدیران چه کسانی خواهند بود؟ به هر حال مدیر، یک شبه مدیر نمی شود (البته بعضی وقتها می شود) و همچنین نمی‌توان از چین مدیر وارد کرد! پس باید به فکر کادرسازی مدیریت بود تا با مدیران بی‌تجربه‌ای که قرار است همه آزموده‌های دیگران را دوباره «آزمون و خطا» بکنند مواجه نشویم.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک