مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1398/04/02 تعداد بازدید: 316
print
راهنمای گذراندن اوقات فراغت در تابستان

 آنقدر در روزهای نزدیک به تابستان حرف اوقات فراغت و شکل و شمایل گذراندن آنها شنیده می شود که انتخاب چنین سوژه ای برای تابستان، بیشتر شبیه به قدم گذاشتن در محدوده خطر است...

 

اما بیشتر اوقات تابستان های ما با برنامه های تکراری پر می شود و آنقدر دست دست و امروز و فردا می کنیم که این فرصت از دست می رود و چشم که باز می کنیم، نوبت خرید کیف و کتاب شده است. اما این بار به جای تمام این برنامه های تکراری، سعی کرده ایم نگاهی متفاوت به تابستان بیندازیم. به این امید که روزهای گرم پیش رو، اتفاق تازه ای را رقم بزنند و خدا را چه دیدید، شاید مسیر زندگی نوجوان شما را تغییر دهد.

 

● محدوده مشخص قیمت

 

زمانی که کودک شما هنوز به مرحله نوجوانی نرسیده، طبیعی است درباره قیمت کلاس ها با او صحبت نکنید و اجازه دهید کلاسی را به دلخواه انتخاب کند، اما زمانی که او به سنین نوجوانی رسید، اتفاقا بد نیست تا درباره قیمت کلاس ها بداند. بهتر است پیش از آغاز کلاس ها با او درباره محدوده هزینه ای که برای این تابستان درنظر گرفته اید، صحبت کنید، حتی اگر هزینه ای که درنظر گرفته اید، به خیال خودتان ناچیز است. هرچند از آنجا که فرهنگسراها و خانه های فرهنگ کلاس هایی ۳۰ هزار تومانی نیز برگزار می کنند، بهتر است کمتر از ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان در نظر نگیرید. دانستن قیمت کلاس ها، یکی از نخستین قدم هایی است که فرزند شما برای آشنایی با قیمت ها برمی دارد و حتی می توانید انتخاب کلاس را به عهده خودش بگذارید. ممکن است او کلاسی را انتخاب کند که شهریه اش اندکی از قیمت پیشنهادی شما بالاتر باشد ولی بگذارید انتخاب هایش را به شما خبر بدهد. در این صورت، هم متوجه می شوید که به چه چیز علاقه دارد و هم خدا را چه دیدید؛ شاید احساس کردید که می تواند تابستان سال آینده از این راه پول دربیاورد.

 

 

● درس بخوانیم یا نه؟

 

درس خواندن در تابستان خوب است اما نه به هر قیمتی. قرار نیست فرزندتان را مجبور کنید تمام درس هایش را دوره کند یا مثل زمان سال تحصیلی با درس هایش برخورد کنید. بهتر است یک یا دو درس که می دانید در آنها ضعیف است، درنظر بگیرید تا نگاهی به آنها بیندازد. مثلا هفته ای ۲ تا ۴ ساعت. اگر می خواهید در تابستان برایش کلاس های تقویتی درنظر بگیرید، بهتر است با اجبار نباشد و با مشورت خودش چنین کاری انجام دهید. این احتمال وجود دارد که کلاس های تقویتی تابستانی احساس ناخوشایندی به او بدهد و از تفاوتی که میان او و دوست هایش ایجاد می شود، ناراحت شود. اجبار در زمینه درس را بردارید و سعی کنید با صحبت کردن به او بگویید که چرا ترجیح می دهید کلاس تقویتی برود.

 

 

● تفریح فراموش نشود

 

تابستان فصل تفریح است و کلاس های زیاد باعث می شوند این فرصت خوب از میان برود. خوب که نگاه کنید، خودتان هم به عنوان آدم بزرگ پس از ۹ ماه درس خواندن، احتیاج به روزهایی بی برنامه دارید. با این تفاوت که برای کودکان و نوجوانان بهتر است این ساعت هایشان با برنامه هایی خوشایند پر شود. مثلا اگر فرزندتان به کتاب خواندن علاقه دارد، اجازه دهید که او ساعت هایی از روز را در تختخوابش به کتاب خواندن بگذراند و فکر نکنید که این ساعت ها در واقع تلف کردن وقت است. حتی بهتر است خرید کتاب را نیز در میان این تفریح ها جا دهید. با او همراه شوید و سعی کنید کتاب های انتخابی اش را به دقت زیرنظر بگیرید.

 

 

● خواب تا ظهر

 

در سنین نوجوانی، کم و بیش مشخص شده که فرزند شما اهل صبح است یا بعدازظهر. صبح ها خوش اخلاق تر است یا بعدازظهرها. از این شناخت استفاده کرده و برنامه کلاس هایش را بچینید. گاهی بهتر است به جای سخت گیری های معمول، اندکی فضای زندگی اش را باز بگذارید تا در جریان موقعیت قرار بگیرد. چه بسا پس از این تابستان خودش سراغ شما آمد و خواست تا برنامه هایی برای صبحگاه?اش بچینید و اجازه ندهید تا ظهر بخوابد.

 

 

● سلسله بندی در تابستان

 

تا زمانی که خودتان به فرزندتان آموزش ندهید تا اتفاق ها را با نظم پیگیری کند، متوجه این ماجرا نخواهد شد. پس بهتر است برنامه هایی بچینید تا این سلسله بندی ها دستش بیاید. مثلا به کتابخانه یا کتابفروشی بروید و کتاب های مهم یک نویسنده را بخرید یا به امانت بگیرید و سعی کنید با خواندن این کتاب ها در تابستان، به جمع بندی درباره این نویسنده برسید. راه دیگر، فیلم هاست. می توانید اسم فیلم های مهم یک کارگردان را یادداشت کنید و آنها را بخرید و برنامه منظم فیلم بینی در تابستان بچینید و سپس درباره این فیلم ها صحبت کنید. بهتر است فیلم ها را با توجه به تاریخ ساخت آنها ببینید و درباره تفکر کارگردان صحبت کنید.

 

 

● تحقیق کنید

 

با گسترش اینترنت در خانه ها، بیشتر نوجوان ها علاقه دارند ساعت های زیادی پای رایانه بنشینند. اگر می ترسید تمام تابستان آنها با چت کردن بگذرد یا مدام در شبکه های اجتماعی بچرخند و دستاوردی نداشته باشند، برایشان یک سوژه تحقیق درنظر بگیرید. مثلا از فرزندتان بخواهید تا دغدغه های دوستانش در شبکه های اجتماعی را دسته بندی کند و آنها را با یک روان شناس درمیان بگذارد. اگر به اتفاق های تاریخی علاقه نشان می دهد، سوژه ای به او معرفی کنید و بخواهید برای تحقیق در این زمینه به کتابخانه برود یا در اینترنت سوژه اش را پیگیری کند. مطمئن باشید این تحقیق ها در سال های دبیرستان یا دانشگاه به کمکش می آید.

 

 

● مسابقه نگذارید

 

«فلانی هزار تا کلاس میره اما تو چی؟» مقایسه فرزند نوجوان?تان با همسن و سال هایش یکی از بزرگ ترین اشتباه هایی است که می توانید مرتکب شوید. نوجوان شما اعتمادبه نفس لازم برای این جمله را ندارد که بگوید: «خب اون می تونه ۱۰ ساعت سر کلاس بشینه» و ته دلش مطمئن خواهد شد که چیزی کم دارد و شما به چشم یک انسان موفق به او نگاه نمی کنید. درحالی که اشتباه از شماست که بدون شناخت فرزندتان از او انتظار انجام کاری را دارید.

 

 

● انتخاب های غیرکلیشه ای

 

کلاس زبان، کلاس شنا، کلاس نقاشی، کلاس موسیقی. آیا در تابستان به جز این ۴ کلاس می توان به کلاس های آموزشی دیگر رفت؟ بله! مثلا کلاس ستاره شناسی یا کلاس داستان نویسی. از کلاس های غیرکلیشه ای استقبال کنید، مخصوصا اگر فرزند شما به این کلاس ها علاقه نشان می دهد. با خودتان فکر کنید که شاید این کلاس ها شناخت بیشتر و سریع تر او از خودش و علاقه مندی هایش را رقم بزند.

 

 

● شغل تابستانه

 

اگر فرزندتان به پول درآوردن علاقه دارد، به او کمک کنید. پول درآوردن نه توهین به شما و نه نشانه فقر شماست. بلکه نشان می دهد فرزندتان در سنین نوجوانی و در راستای قدم برداشتن به سمت استقلال به مهم ترین عنصر استقلال (یعنی درآمد) توجه مثبت دارد. پس به او کمک کنید و اگر خودتان نمی توانید برایش شغل تابستانه ای دست و پا کنید، از دوست و آشنا بخواهید در این کار کمکتان کنند. به این ترتیب هم در یک محیط آشنا سر کار رفته و هم فعالیت اجتماعی اش را آغاز کرد. در عین حال درآمدی نیز به دست آورده است.

 

 

● فقط تابستان نیست

 

آیا پس از پایان تابستان، دیگر خبری از کلاس های غیردرسی نیست و نوجوان باید سرش را در کتاب فرو کند؟ پاسخ به این سوال قطعا منفی است. کلاس های متفرقه می توانند در روزهای مدرسه هم ادامه پیدا کنند، فقط باید برنامه ریزی درستی داشت تا به درس نوجوان لطمه ای وارد نشود. پس اگر فرزندتان در روزهای پایانی کلاس های تابستانه به سراغ شما آمد و گفت: «کلاس مان در پاییز هم ادامه دارد» با ابروهای درهم و به سرعت به او پاسخ منفی ندهید.

منبع: آفتاب

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک