مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1397/04/28 تعداد بازدید: 178
print
بعد از طلاق پشیمان شدم, اما

 طلاق توافقی چون خیلی آسان شکل گرفته است زوجین فکر می کنند که به همین راحتی هم می توانند به زندگی برگردند اما این تصور غلط است و برگشت به زندگی بسیار سخت می شود. طلاق توافقی یکباره مثل شوک عصبی صورت گرفته است و زوجین تا بخواهند به خودشان بیایند که چه کاری انجام دادند 2 سال طول می کشد.

 
برگشت پذیری این نوع طلاق خیلی کم و سخت است و چون از طرفی توافق هم کردند مانع قانونی و شرعی هم سر راهشان گذاشته نمی شود لذا برگشت سخت تر است.
 
بیشتر افرادی که طلاق توافقی را انجام دادند پشیمان هستند. این افراد بعد از انجام طلاق، ادعا می کنند که با آنکه تمایل دارند اما دیگر نمی شود برگردند چون باید خودشان را کوچک کنند؛ در یک لحظه عصبانی می شوند و دست به کاری می زنند ولی بعد پشیمان می شوند، چرا که کسی به آنها نگفته است که این کار اشتباه است.
 
 
پشیمانی زنان بعداز طلاق توافقی
 
آمار 90 درصدی پشیمانی زوجین و به ویژه زنان از طلاق، نه تنها سال ها است تکان نخورده، بلکه با افزایش این آسیب اجتماعی و شیوع گونه های حقوقی دیگری از آن مانند طلاق توافقی، قابلیت تطابق با جوامع آماری بزرگ تر را نیز یافته است. این آمار که مورد تأیید مراکز رسمی از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی است در بستر مواجهه زنان با مشکلات فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی و روانی پس از طلاق مورد ارزیابی قرار گرفته است.
 
 
دخالت مدیریت شده در پدیده طلاق
 
از سوی دیگر شکسته شدن قبح طلاق و شیوع گسترده طلاق توافقی یکی از نتایج این دخالت مدیریت شده در مراحل تکوینی بلوغ خانواده در مراحل ازدواج و طلاق است. یعنی زوجین با بروز هر مشکلی در مسیر زندگی با توافق بر سر مسائل مشترک مانند مهریه و سرپرستی فرزند یا فرزندان درخواست طلاق می دهند و این شیوه جدایی با صلح و سازش و بدون دردسر و پادرمیانی بزرگ ترها و همراه با جشن و شادی را به عنوان یک شیوه متمدنانه پذیرفته و اجرا می کنند، غافل از اینکه از مشکلات و مسائل پشت دیوار طلاق اطلاعی ندارند.
 
به عقیده کارشناسان هر شکستی تبعات روانی خاص خود را دارد و این مسئله در زنان و مردان تفاوتی نمی کند. طلاق نیز فارغ از توافقی یا غیرتوافقی بودن آن یک شکست به شمار می رود اما زمینه های فرهنگی و اجتماعی جامعه، طلاق را برای زنان با آسیب های بیشتری همراه می کند.
 
 
زنان بعد از طلاق دچار انزوا می شوند
 
زنان پس از طلاق دچار انزوا می شوند، چراکه حتی نزدیکان شان به دلایل فرهنگی و باورهای اشتباه از آنان دوری می کنند و حتی پس از جدایی از سوی جامعه و برخی افراد مورد بی حرمتی قرار می گیرند. کارشناسان امور خانواده متفق القول هستند که طلاق در جوامع سنتی مذموم است، بنابراین اکثر خانواده ها تلاش می کنند این اتفاق نیفتد، برخی تابع قوانین و سنت های خانوادگی شان هستند که مثلاً عروس با لباس سفید می رود و با کفن برمی گردد. از طرفی زن و مرد نیاز به پشتوانه عاطفی دارند به خصوص زنان از این نظر تمایل بیشتری دارند که حامی و پشتیبان عاطفی داشته باشند و چون زن برخلاف مرد انتخاب شونده است، درون خود این ترس را دارد که مبادا پس از طلاق تنها بماند.
 
اگر زنی که طلاق گرفته است دارای فرزند باشد مشکلات بیشتری در انتظار اوست به دلیل اینکه حق حضانت زنان بر کودکان با توجه به قانون مدنی تا هفت سالگی است. بنابراین جدایی از فرزند نیز از مشکلاتی است که به شدت زنان را رنج خواهد داد و از سوی دیگر این مورد تبدیل به حربه ای شده است برای برخی از مردان سودجو تا با دادن حق حضانت به زنان در قبال گذشتن از حقوق مالی شان، آنها را از حقوق حقه خویش محروم کنند و برخی دیگر از کودکان به عنوان ابزاری برای انتقام از همسران سابق خود استفاده و آنها را از دیدار کودکان خود محروم می کنند.
 
 
پیامدهای طلاق برای مردان
 
فشارهای روحی و روانی، ابتلا به انواع آسیب ها مانند اعتیاد به مواد مخدر، الکل، اختلافات رفتاری، خودکشی، انحرافات جنسی و قرار گرفتن در معرض انواع بیماری های عفونی و ویروسی، از دست دادن پیوندها و همبستگی با خانواده، طرد خانوادگی و اختلاف با سایر اعضای خانواده، تن دادن به ازدواج های موقت و ازدواج های ثانویه، اختلاف بین فرزندان با همسر در صورت ازدواج مجدد و داشتن فرزند، از جمله آثار و پیامدهای منفی طلاق برای مردان است.
 
 
طلاق زنجیره ای ازآسیب های اجتماعی
 
پیامدهای اجتماعی مسئله بعدی زنان مطلقه است. نپذیرفتن فرزندان زنان مطلقه در ازدواج های بعدی، ترس از ازدواج با اینگونه از زنان با تصور داشتن مشکلات شخصیتی و وقوع طلاق مجدد، انتخاب به عنوان همسر دوم و صیغه ای، در امان نبودن از طعنه ها و کنجکاوی های اطرافیان، سرخوردگی اجتماعی و بسیاری دیگر از این دست امور، زنان مطلقه را با چالش مواجه می کند.
 
همچنین اگر زنی مطلقه به هر دلیلی نتواند به خانه پدری بازگردد و از حمایت آنها بهره مند شود باید با مشکلات اقتصادی نیز دست و پنجه نرم کند، زنانی که دارای درآمد و سرمایه مالی نیستند بعد از طلاق اگر از جانب فرد دیگری حمایت نشوند برای تأمین مسکن و مایحتاج زندگی خود نیز دچار مشکلاتی خواهند شد و اگر حضانت فرزندان را هم بر عهده گرفته باشند، اوضاع به مراتب سخت تر خواهد بود و متأسفانه در بعضی از موارد دیده شده است که این زنان برای تأمین نیازهای اقتصادی خود به سمت فعالیت های بزهکارانه کشیده شده اند. بنابراین طلاق زنجیره ای از آسیب های به هم پیوسته است، که به رغم این همه قربانی، روزبه روز افزایش می یابد، اگرچه تمام افرادی که طلاق را تجربه می کنند، با کشمکش های فردی و بین فردی متعددی مواجه هستند.
 
از سوی دیگر گرفتار شدن زنان مطلقه در چنبره مجموع یا بخشی از این مسائل، آنها را از طلاق پشیمان می کند، به طوری که طبق آخرین آمار اعلام شده پشیمانی زنان از متارکه تا 90 درصد طلاق ها را شامل می شود، اگرچه جامعه آماری برآورد 90 درصدی پشیمانی زوجین و به ویژه زنان از طلاق مشخص نشده، با این حال رقم مذکور از سوی مراکز رسمی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی تأیید شده است.
 
دکتر پروانه صفایی مقدم
 
روانشناس بالینیa
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک