مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/07/03 تعداد بازدید: 493
print
امام چهارم با گریه بر شهیدان نینوا هدف و خاطره جانبازى آنان را زنده نگه داشت

ا مام چهارم با گریه بر شهیدان نینوا هدف و خاطره جانبازى آنان را زنده نگه داشت

 
 
بزرگ مبلغ قیام عاشورا، حضرت امام سجاد علیه السلام، با سخنرانى و خطبه‏ هاى آتشین خود توانست نهضت‏ حق‏ طلبانه سالار شهیدان را از هجوم تحریف نجات بخشد از همین رو است که اینک بعد از گذشت پانزده قرن همچنان این قیام، پرشکوه و جاودانه است.
امام چهارم با گریه بر شهیدان نینوا هدف و خاطره جانبازى آنان را زنده نگه داشت
 
نهضت عظیم عاشورا با حرکت امام حسین (ع)از مدینه آغاز می شود و با شهادت او و یارانش درکربلا به اوج خود رسید.این نهضت در همین جا خاتمه نمی یابد بلکه برای به ثمر نشستن این نهضت و ثبت آن د ر تاریخ ،خاندان عصمت و طهارت باید آن را ادامه دهند .آنچنان که حضرت زینب (س) رهبری این نهضت را بر عهده داشتند اما ایشان نیز با توجه به رهنمودهای امام سجاد (ع)کاروان اسرا و حوادث بعد از واقعه عاشورا را مدیریت می کردند .در گفت و گویی با دکتر صالح حسن زاده مدیر گروه معارف اسلامی دانشکده الهیات و استاد دانشگاه علامه طباطبایی با ابعاد مختلف مدیریتی و نقش امام سجاد بعد از واقعه کربلا آشنا می شویم.
امام سجاد در واقعه عاشورا چند ساله بوده اند؟علت بیماری امام سجاددر واقعه عاشورا چه بوده است؟
برخى از مورخان معتقدند که امام زین‏ العابدین علیه السلام در واقعه جان‏گداز و خونین کربلا 24 ساله بوده است و بعضى دیگر نوشته‏ اند که از سن مبارکش 22 سال مى‏ گذشت. فرزند ایشان، امام محمد باقر علیه السلام که همراه پدر بود، سه یا چهار ساله بود. امام زین ‏العابدین در آن هنگام به سبب بیمارى در جهاد شرکت نکرد و خداوند او را براى هدایت مسلمانان نگه داشت و نسل امام حسین (ع) در ذریه امام سجاد قرار گرفت.شیخ مفید در این باره مى‏گوید.همین که امام حسین علیه السلام شربت‏ شهادت نوشید، شمر به قصد کشتن امام سجاد علیه السلام نیز حمله برد. امام زین‏ العابدین علیه السلام در بستر بیمارى به سر مى‏ برد و حمید بن مسلم به دفاع پرداخت و حمله شمر را مانع گردید. عمر بن سعد آن حضرت را در حالى که از بیمارى رنج مى‏برد با اهل بیت ‏به کوفه انتقال داد.امام سجاد علیه السلام در قیام خونین کربلا مدت کوتاهى - بنا به مشیت الهى - بیمار بود و پس از بهبودى، مدت 35 سال امامت و زعامت جامعه مسلمین را تداوم بخشید.
 
  امام سجاد در زنده نگاه داشتن قیام عاشورا چه نقشی داشته اند لطفا دراین باره توضیح دهید؟
از آن جا که شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش از منظر عمومى، آثار ویرانگرى براى حکومت‏ بنى‏ امیه داشت و مشروعیت آن را زیر سؤال برده بود و نیز براى این که این تراژدى غم‏ بار به دست فراموشى سپرده نشود، امام چهارم با گریه بر شهیدان نینوا و زنده نگهداشتن یاد و خاطره جانبازى آنان اهداف شهیدان کربلا را دنبال مى‏ کرد. ظلمت‏ حادثه کربلا و قیام جاودانه عاشورا به قدرى دلخراش بود که شاهدان آن مصیبت عظیم تا زنده بودند آن را فراموش نکردند. هر وقت امام مى‏ خواست آب بیاشامد، تا چشمش به آب مى‏ افتاد، اشک از چشمانش سرازیر مى ‏شد. هنگامى که سبب گریه آن حضرت را مى‏ پرسیدند مى فرمود: چگونه گریه نکنم، در حالى که یزیدیان آب را  به روى پدرم بستند و او را تشنه به شهادت رساندند.بزرگ مبلغ قیام عاشورا، حضرت امام سجاد علیه السلام، با سخنرانى و خطبه‏هاى آتشین خود توانست نهضت‏ حق‏طلبانه سالار شهیدان را از هجوم تحریف نجات بخشد. اینک بعد از گذشت پانزده قرن همچنان این قیام، پرشکوه و جاودانه است.
 
خطبه ها و سخنرانی های امام سجاد چه نقشی در رسوایی آل امیه داشته است؟
امام زین‏ العابدین علیه السلام در مدت اقامت ‏خویش در کوفه، دو بار خطبه خواندند،اولین بار هنگامى بود که جارچیان حکومت، مردم را براى تماشاى اسیران، فراخوانده بودند. این در حالى بود که براى اسرا در کنار شهر کوفه، خیمه زده بودند. على‏ بن الحسین علیه السلام از خیمه بیرون آمد و با اشاره از مردم خواست تا آرام شوند. امام علیه السلام سخنش را با ستایش پروردگار آغاز کرد و بر پیامبرصلى الله علیه وآله درود فرستاد و سپس چنین فرمود: اى مردم! آن که مرا مى‏ شناسد که مى‏ شناسد; و آن که مرا نمى‏ شناسد، من على فرزند حسین علیه السلام هستم. همان که در کنار نهر فرات سر مقدسش را از بدن جدا کردند بى‏ آن که جرمى داشته باشد و حقى داشته باشند،من فرزند آن آقایى هستم که حریم او هتک شد،آرامش او ربوده شد، و مالش به غارت رفت و خاندانش به اسارت رفت. من فرزند اویم که دشمنان انبوه محاصره‏ اش کردند و در تنهایى و بى‏ یاورى بى‏ آن که کسى را داشته باشد تا به یاریش برخیزد و محاصره دشمن را براى او بشکافد به شهادتش رساندند. البته این گونه شهادت ،شهادت در اوج مظلومیت و حقانیت افتخار ماست. هان، اى مردم،شما را به خدا سوگند، آیا به یاد دارید که نامه‏ هایى را براى پدرم نوشتید و او ر
 ا خدعه کردید؟ و در نامه‏هایتان  با او عهد و پیمان بستید و با او بیعت کردید؟ سپس با او به جنگ برخاستید و دست از یارى او برداشتید. واى بر شما، از آنچه براى آخرت خویش تدارک دیده‏ اید،چه زشت و ناروا اندیشیدید و توطئه چیدید، به چه رویى به پیامبر خدا (ص)خواهید  نگریست؟سخنان امام چهارم که به این جا رسید، صداى کوفیان به گریه بلند شد و وجدان‏ هاى خفته براى چندمین بار بیدار شد. آن‏ها یکدیگر را سرزنش مى‏کردند و به همدیگر مى‏گفتند: تباه شدید و نمى‏دانید. قبل از این که سخنان حضرت به پایان برسد; کوفیان ابراز هم دردى کردند و یک صدا فریاد برآوردند: اى فرزند رسول خدا، ما گوش به فرمان شما و به تو وفاداریم; از این پس مطیع فرامین تو هستیم; با هر که فرمان دهى مى‏ جنگیم; با هر که دستور دهى صلح مى‏کنیم و ما حق تو و حق خودمان را از ظالمان مى‏گیریم. امام زین ‏العابدین علیه السلام در پاسخ سخنان ندامت‏ آمیز و شعارگونه کوفیان فرمود: هرگز،به شما اعتماد نخواهم کرد و گول شعارها و حمایت‏هاى سراب‏گونه شما را نخواهم خورد ،اى خیانت کاران دغل باز،اى اسیران شهوت و آز،مى‏خواهید همان پیمان‏شکنى و ظلمى را که نسبت‏به پدران من روا داشتید، درباره من نیز روا دارید؟ نه به خدا سوگند، هنوز زخمى را که زده ‏اید، خون فشان است و سینه از داغ مرگ پدر و برادرانم سوزان. طعم تلخ مصیبت‏ها هنوز در کامم هست و غم‏ها گلوگیر و اندوه من تسکین‏ناپذیر است. از شما کوفیان مى‏خواهم که نه با ما باشید و نه علیه ما.امام سجاد علیه السلام با این سخنان، مهر بى‏ اعتبارى و بى‏وفایى را بر پیشانى آن‏ها زد و آتش حسرت را در جان کوفیان شعله‏ور ساخت و با این سخنان بر ندامت آن‏ها افزود: اگر حسین علیه السلام کشته شد، چندان شگفت نیست، چرا که پدرش با همه آن ارزش‏ها و کرامت‏هاى برتر نیز قبل از او به شهادت رسید. اى کوفیان،با آن چه نسبت ‏به حسین علیه السلام روا داشتند، شادمان نباشید. آن چه گذشت واقعه ‏اى بزرگ بود! جانم فداى او باد که در کنار شط فرات، سر بر بستر شهادت نهاد. آتش دوزخ جزاى کسانى است که او را به شهادت رساندند.
 
بازتاب خطبه ای امام سجاد علیه السلام در مردم شام چگونه بوده است؟
سخنان بزرگ مبلغان اسلام ،حضرت سجادعلیه السلام و زیبب کبرى‏ علیها السلام چنان در روحیه مردم شام تاثیر گذاشت که انقلاب به پا کرد. شامیان دریافتند کسانى که با چنین وضع فجیعى در کربلا شهید شدند، شورشى نبودند. آنان خاندان کسى هستند که یزید به نام وى بر مسلمانان حکومت مى‏کند. مؤذن دربار به یزید اعتراض کرد و با خشم از او پرسید: تو که مى‏ دانستى این‏ها فرزندان پیامبر هستند، به چه علت آنان را کشتى و دستور دادى اموال آنان را غارت کنند؟
عالم یهودى که در مجلس یزید بود، پس از شنیدن سخنان امام سجادعلیه السلام از یزید پرسید: «این جوان کیست؟» یزید گفت: «فرزند حسین ‏علیه السلام.» یهودى گفت: «کدام حسین؟...» آن قدر پرسید تا دانست این‏ها از خاندان پیامبر اکرم‏ صلى الله علیه وآله هستند. حسین کسى است که مظلومانه در کربلا به شهادت رسیده و او فرزند دختر رسول الله‏(ص) است. یزید را مورد سرزنش قرار داد و گفت ،شما دیروز از پیامبرتان جدا شدید و امروز فرزندش را کشتید.
 
عکس ‏العمل یزید در برابر افشاگری های امام سجاد(ع) چه بوده است؟
یزید در برابر سرزنش دیگران مجبور شد تا از موضع جابرانه و ظالمانه خود دست‏ بردارد و از آن چه نسبت‏به خاندان پیامبر(ص) انجام داده است، معذرت خواهى کند و مسؤولیت‏ شهادت امام حسین‏ علیه السلام و یارانش را به گردن فرماندار کوفه یعنى، عبیدالله بن زیاد پسر مرجانه بیندازد.  ضمن اظهار ندامت از عملکرد خود و لعنت‏ بر پسر مرجانه، از امام سجادعلیه السلام مى‏خواهد که اگر درخواست ‏یا پیشنهادى دارد، بنویسد تا آن را انجام دهد.بدیهى مى‏نماید که نخستین تقاضاى امام سجادعلیه السلام و دیگر اسراى کربلا، سوگوارى براى شهیدان به خاک آرمیده‏ شان در سرزمین گلگون نینوا و بازگشت ‏به شهر پیامبر(ص) مدینه، شهر خاطره‏ هاى زنده شهیدانشان باشد.مدت توقف امام سجادعلیه السلام واسراى خاندان پیامبر(ص)را در شام از ده روز تا یک ماه نوشته‏اند.
 
امام سجاد(ع) چگونه به شهادت رسیده اند؟
اسوه علم و حلم، امام زین ‏العابدین ‏علیه السلام، پس از یک عمر مجاهدت در راه خدا و پس از ابلاغ پیام عاشورا به جوامع بشرى، به دست هشام و یا ولید بن عبدالملک مسموم  و در(25) محرم سال 95 ه ق) به شهادت رسید و بدن مطهرش را در کنار تربت پاک امام حسن مجتبى‏ علیه السلام در بقیع به خاک سپردند.
 
 
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک