مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

آب و هوا
1396/07/15 تعداد بازدید: 412
print
 آیت الله سید کاظم نورمفیدی در گفتگو با صدا و سیمای کشور پیرامون عزاداری اهل سنت

 

 نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در گفتگو با صدا و سیمای کشور پیرامون عزاداری اهل سنت اظهار کرد: در آیات شریفه قران خداوند از انبیاء خواسته به مردم بگویید ما از شما در قبال ایمانتان اجری نمی خواهیم زیرا اجر ما با خدا است.
 
قرآن کریم اما درباره رسول گرامی اسلام می فرمایند من اجر و پاداشی از شما نمی خواهم غیر از مودت و دوستی به ذی القربی. این متن صریح قرآن است که به دستور خدای متعال پیامبر موظف می شود به مسلمان ها اعلام کند اجر و پاداش رسالت خاتم انبیاء مودت و دوستی اهل بیت (ع)است.
 
البته مودت و دوستی اهل بیت(ع) اجر شخصی رسول خدا نیست بلکه ادامه مسیر او است چون رابطه و مودت با اهل بیت رسول خدا قطعا پیوند محکمی را برای این راه خدا و دین اسلام به وجود می آورد. یعنی مودت نسبت به اهل بیت(ع) باعث می شود راه راستین رسول خدا در تاریخ اسلام و امت های اسلامی تداوم پیدا کند.
 
روایات بسیاری درباره مودت اهل بیت (ع)در کتب شیعه و سنی وارد شده است. در میان اهل سنت هم غیر از ناصبی ها که بغض و دشمنی دارند، سایر برادران اهل سنت به اهل بیت علاقه مندند. همینجا در منطقه ما هم نسبت به اهل بیت مخصوصا حضرت رضا (ع) ارادت خاصی دارند و زیارت حضرت رضا(ع) مشرف می شوند. حتی دیده ام افتخار بعضی از علمای اهل سنت این است که سلسله مشایخ آن ها به حضرت رضا منتهی می شود.
 
بنابر این در منطقه ما و ترکمن صحرا علاقه مندی به اهل بیت(ع) زیاد است. در این ایام هم در شهرهای ترکمن نشین وقتی عزاداری می شود و دسته ها حرکت می کنند، خواهران اهل سنت به مراسم و شعائر عزاداری که وجود دارد تبرک می جویند و در این ایام اطعام می دهند. این کارها نشان می دهد مودت به اهل بیت(ع) در میان همه اهل سنت غیر از صنفی خاص که عنوان شد وجود دارد.
نحوه عزاداری اهل سنت با برخی رسم های تفاوت دارد. آیا مراسمی که توده های مردم انجام می دهند یکسان است؟ اگر قومی سینه زنی نکند ایا نشانه این است که اهل محبت به «اهل بیت» نیست؟
 
هر قوم و دسته ای مراسمی دارند. ما خودمان هم در مراسم عزاداری های خود آئین خاصی داریم. این مراسم مربوط به سنت اقوام مختلف است وگرنه در روایات نداریم که به زنجیر زنی دستور داده باشند. پس بنابر این شکل عزاداری و عرض ارادت در روایات معصومین و دستورات ائمه وارد نشده است. آنچه وارد شده اصل اقامه عزا بر سیدالشهدا است. در روایات اشک ریختن و اقامه عزا است. اما درباره شکل آن چیزی نگفته و هر قوم با دیگری متفاوت است. در پاکستان دوبار عاشورا دارند. یکبار دهم محرم  و یک بار هم وسط تابستان است. نظرشان این است که امام حسین عاشورا سال 61 قمری در وسط تابستان بوده و ما این کار را نمی کنیم.
 
عشق و محبت به اهل بیت (ع)باعث می شود انسان به سمت آن ها کشیده و از آن ها تبعیت کند.
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات استان گلستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک